Wraz z decyzją o montażu pompy ciepła mogą pojawić się dylematy dotyczące jej funkcjonowania. Szczególnie wtedy, kiedy powierzchnia budynku mieszkalnego jest dość spora. Wówczas rozpoczynasz poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy pompa ciepła ogrzeje cały dom? Rozwiązanie tej wątpliwości znajdziesz w poniższym artykule.
Na czym polega ogrzewanie domu pompą ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, które w ostatnich latach cieszy się popularnością. To sprawia, że instalacje grzewcze są unowocześniane i produkowane pod konkretne wymagania. Jednym z takich wymagań jest powierzchnia budynku. Pompy, jeśli mają odpowiednio dobraną moc grzewczą, bez problemu są stanie sprostać oczekiwaniom użytkowników.
Aby poznać możliwości urządzenia, na początku należy wyjaśnić, jak wygląda ogrzewanie budynku pompą ciepła. Podstawą działania urządzenia jest pobieranie energii ze środowiska, a dokładniej z powietrza, gruntu lub wody. Następnie wykorzystuje niewielkie ilości prądu, aby przekształcić energię w ciepło (lub zimne) rozprowadzane po pomieszczeniach poprzez system grzewczy lub ogrzewanie podłogowe, ścienne, sufitowe. Stworzona energia może także służyć do ogrzewania wody użytkowej.
Pompa ciepła ogrzewa dom za pomocą instalacji, która składa się ze źródła dolnego (a więc wcześniej wspomnianej wody, powietrza lub gruntu) oraz pompy właściwej, która ma za zadanie przetworzyć pobraną energię na postać użytkową. Trzecim elementem jest źródło górne, a dokładniej system grzewczy wybrany do danego budynku.
Jak pracuje pompa ciepła? Jej sercem jest sprężarka, a w całym układzie zachodzą procesy termodynamiczne, porównywalne do tych, które obserwujemy w lodówkach (z tą różnicą, że w pompach ciepła są one odwrotne).
Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła polega więc na pobieraniu energii z zewnątrz i wykorzystywanie jej w postaci zadowalającej temperatury powietrza w domu lub odpowiednio ciepłej wody użytkowej.
Parametry pompy ciepła
Jak sprawdzić jaka pompa ciepła będzie ogrzewać mniejszy, a jaka większy dom? To, na jakim poziomie urządzenie będzie ogrzewało budynek, zależy nie tyle od wybranego rodzaju pozyskiwania energii, ile od parametrów. Muszą być one dobrane pod względem powierzchni domu, ilości osób w nim mieszkających czy grubością ocieplenia.
Najważniejszym parametrem jest bez wątpienia moc grzewcza (Pg) pompy. Wskaźnik musi być zgodny z zapotrzebowaniem na ciepło konkretnego budynku. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zbyt wysoka moc może prowadzić do skrócenia żywotności urządzenia.
Równie istotny jest współczynnik COP, który odznacza wydajność pompy. Sprawdza się ją poprzez analizę ilości energii oddanej do systemu grzewczego, a energią elektryczną, która została pobrana z sieci.
Występuje także współczynnik SCOP, który wskazuje poziom ekonomiczności urządzenia. W sezonie grzewczym sprawdza stosunek pomiędzy energią cieplną, która jest konieczna do pełnego ogrzania budynku, a równocześnie zużywaną energią elektryczną.
Ostatnim współczynnikiem jest SPF, który odpowiada za ukazanie rzeczywistej efektywności urządzenia. Sprawdza się go w czasie gdy pompa już pracuje i można zaobserwować konkretne dane funkcjonowania.
Ogrzewanie budynku pompą ciepła – zrób to kompleksowo
Czy pompa ciepła ogrzeje cały dom? Tak, jeśli prawidłowo dobierzesz moc, jakiej potrzebujesz do utrzymania ciepła na danej powierzchni. Ta świadomość sprawi, że nie tylko będziesz odczuwał ciepło we wszystkich pomieszczeniach, ale także nie spowodujesz szybkiego zużycia się pompy lub usterek z powodu przegrzania.
Określenie wartości mocy grzewczej pomaga w ustaleniu poziomu energii, którą sprężarka z instalacji dostarcza do systemu grzewczego. Aby wstępnie ustalić dane, należy powierzchnię budynku pomnożyć przez zapotrzebowanie na moc. Otrzymasz wówczas wartość, na podstawie której możesz zacząć poszukiwania odpowiedniej pompy ciepła.
Aby nie mieć w przyszłości problemów z niewystarczającą pracą urządzenia, wybierz moc grzewczą delikatnie wyższą niż minimalny wynik. Pamiętaj także, że najbardziej precyzyjne dane otrzymasz poprzez analizę energetyczną przeprowadzoną przez specjalistę.
Dobór pompy warto powierzyć fachowcom z AMS Solar dzwoniąc pod numer +48 577 522 787. Delegowany przez firmę ekspert dokona analizy energetycznej budynku i dobierze właściwe urządzenie..