Okres wzrostów cen paliw konwencjonalnych przyczynił się do jeszcze bardziej dynamicznego wzrostu popularności pomp ciepła. Można śmiało stwierdzić, że powietrzne pompy ciepła są odporne na kryzys i stają się pierwszym wyborem wielu inwestorów. Mimo to z pewnością jest jeszcze część osób, które mają wątpliwości, czy naprawdę warto zakładać pompę ciepła. Ten artykuł jest skierowany właśnie to wszystkich wątpiących w opłacalność takiego przedsięwzięcia. Poniżej przedstawiamy solidne argumenty, które potwierdzają rentowność takiej inwestycji i nie tylko.

Zasada działania pompy ciepła a oszczędności

Koszt ogrzewania to coś, na co zwracają uwagę wszyscy, którzy są na etapie wyboru technologii grzewczej. Co więcej, dla większości oszczędne ogrzewanie jest priorytetem. Dlatego też pompy ciepła stają się tak popularne. Są obecnie wyborem najkorzystniejszym pod względem ekonomicznym.

Oczywiście wybierając pompę ciepła, musimy się liczyć z nieco większym kosztem niż np. w przypadku kotła na pellet. W perspektywie późniejszych oszczędności cena urządzenia traci na znaczeniu. Otóż pompa ciepła powietrze-woda to obecnie najtańszy sposób ogrzewania domu. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą pompy ciepła może być nawet o kilkadziesiąt procent niższy niż w przypadku konwencjonalnych źródeł energii. Kryzys energetyczny jeszcze tę różnicę pogłębia.

W taki sposób inwestycja w pompę ciepła zwraca się bardzo szybko i przez wiele kolejnych lat możemy się cieszyć czystymi oszczędnościami.

Oszczędności możemy zwiększyć za pomocą fotowoltaiki. Zestaw składający się z pompy ciepła i instalacji PV to doskonały sposób na prawie zerowe koszty ogrzewania domu.

Kompleksowość

Powietrzne pompy ciepła zyskują zaufanie również dlatego, że są urządzeniami kompleksowymi. Co to oznacza? Pompa ciepła zadba zarówno o nasz komfort termiczny, jak i o ciepłą wodę użytkową. Na ty się nie kończy.

Nowoczesne pompy ciepła mają również funkcję chłodzenia. W taki sposób, dzięki jednemu urządzeniu jesteśmy w stanie zadbać o temperaturę w budynku zarówno zimą, jak i latem. Jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnej klimatyzacji.

Wygodna eksploatacja

Komfort użytkowania to kolejny czynnik, na który zwracają uwagę osoby wybierające źródło ciepła do nowych, jak i starszych budynków.

Pompy ciepła nie wymagają uzupełniania paliwa oraz kontroli czy korygowania statusu pracy. Wszystko jest ustawiane podczas pierwszej konfiguracji urządzenia. Co więcej, parametry temperaturowe można monitorować z poziomu urządzeń mobilnych.

Ekologia

Dom bez komina? Dzięki pompie ciepła jest to możliwe. Odnawialne źródło energii w postaci powietrznej pompy ciepła to ogromne korzyści dla środowiska. Ogrzewaniu domu nie towarzyszy emisja żadnych substancji szkodliwych, co jest na wagę złota w czasach, kiedy cała Polska zmaga się ze smogiem.

Do produkcji energii elektrycznej zużywanej przez pompę ciepła, możemy wykorzystać wspomnianą wcześniej instalację fotowoltaiczną. Takie połączenie daje całkowitą zeroemisyjność.

Warto zaznaczyć, że ekologiczność pomp ciepła ma duże znaczenie również w kontekście legislacyjnym. Normy emisyjne są regularnie zaostrzane, dlatego wybierając pompę ciepła, mamy pewność, że nie będziemy musieli zmieniać źródła ciepła przez wiele lat. W przypadku innych systemów grzewczych takiej pewności nie mamy.

Powietrzna pompa ciepła - dofinansowanie

Wspomniane wyżej korzyści ekonomiczne możemy wspomóc ciągle dostępnymi dofinansowaniami zakupu i montażu pompy ciepła.

Obecnie mamy do czynienia zarówno z ogólnopolskimi, jak i lokalnymi programami dotacyjnymi, które mogą zmniejszyć koszt inwestycji w pompę ciepła nawet o kilkadziesiąt procent. Mowa tu m.in. o dotacji „Mój prąd” lub „Czyste powietrze”.

Montaż pompy ciepła – ogrzewanie na teraz i na przyszłość

Powietrzne pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, które doskonale wpisują się w potrzeby i trendy panujące we współczesnej branży grzewczej. W każdej z powyższych kategorii, urządzenia te liderują na tle innych technologii (szczególnie konwencjonalnych).

Mimo że konkurencja na rynku jest duża, pompy ciepła odnotowują coraz większą popularność, co w świetle powyższych korzyści jest zrozumiałe.