Ostatnie miesiące przyniosły skokowe wzrosty ceny paliw stałych i gazu. W tej perspektywie pompa ciepła staje się jeszcze bardziej atrakcyjnym sposobem ogrzewania domu i nie tylko. Właśnie teraz widać wyraźnie, że pompy ciepła to nie tylko ekologiczne, ale również oszczędne źródła energii.  Koszty inwestycyjne zwracają się bardzo szybko, więc nieco wyższa cena pompy ciepła obecnie przestaje mieć znaczenie. Proces zwrotu można przyspieszyć za pomocą dofinansowań do pomp ciepła. Od kilku lat są one obecne na rynku, a zmieniają się tylko ich nazwy i ogólne zasady. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z obecnie dostępnych opcji.

Agroenergia

Agroenergia jest programem dotacyjnym działającym od 2019 roku. Zgodnie z zasadami programu, ma on potrwać jeszcze pięć lat, czyli do 2027 roku. Dofinansowanie obejmuje odnawialne źródła energii. Jeśli chodzi o pompy ciepła to w ramach programu możemy uzyskać dotację na urządzenie o mocy większej niż 10 kW oraz nie większej niż 50 kW.

Dla kogo przeznaczony jest program? Głównymi beneficjentami programu są osoby fizyczne i prawne będące  właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha. Dodatkowym kryterium jest fakt, iż beneficjent co dwanaście miesięcy przed złożeniem stosownego wniosku musi prowadzić osobiście gospodarstwo rolne lub działalność pochodną.

Kolejny nabór rozpoczął się 1 października 2021. Wnioski o dofinansowanie w ramach programu można składać do 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Moje ciepło

Moje ciepło jest programem, którego start jest datowany na najbliższą przyszłość. Został on zapowiedziany na pierwszy lub drugi kwartał bieżącego roku. Dotowany ma być zakup i montaż pomp ciepła w nowych domach. W zapowiedziach pojawiają się również wzmianki dotyczące podwyższonego standardu energetycznego. Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie będzie wynosiło do 30 proc. kosztów takiej inwestycji. Konkretna wysokość tej kwoty będzie zależała od rodzaju pompy ciepła. Najprawdopodobniej inwestorom w gruntowe pompy ciepła będzie przysługiwała dotacja w wysokości 21 tys. zł, natomiast 7 tys. zł ma dotyczyć pompy powietrznej. Nadal pod znakiem zapytania pozostają takie kwestie jak sposób składania wniosków przez chętnych do wzięcia udziału w programie.

Czyste powietrze

Program Czyste Powietrze to z pewnością najbardziej rozpoznawalny program dotacyjny, wśród obecnie działających na rynku. Wynika to przede wszystkim z szerokiego zakresu finansowanych inwestycji. Jednym z dotowanych przedsięwzięć jest zakup i wymiana źródła ciepła na ekologiczne. Takie założenie można uznać za definicję inwestycji w pompę ciepła, dlatego wiele osób chętnie korzysta z programu. Beneficjentami Czystego Powietrza są właściciele eksploatowanych już domów. Ponadto muszą oni posiadać zarobki określone w regulaminie programu, a samo otrzymanie dofinansowania wiąże się z koniecznością przeprowadzenia bardziej zaawansowanej termomodernizacji budynku.  Warto podkreślić, że oprócz pomp ciepła program Czyste Powietrze dotuje takie przedsięwzięcia jak montaż instalacji fotowoltaicznej, rekuperacji, ocieplenie domu czy nawet wymianę okien.

Podsumowanie

Na rynku funkcjonuje obecnie jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie. Jeżeli zainwestowaliśmy w pompę ciepła, możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, która nadal przysługuje dla tego typu przedsięwzięć. Dzięki temu odzyskamy część pieniędzy, co można uznać za formę dofinansowania. Pompy ciepła zostawiają daleko w tyle konwencjonalne źródła energii. Mowa tu o aspektach zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych. Dodając do tego szereg dotacji, które można uzyskać przy inwestycji w powietrzną pompę ciepła, te odnawialne źródła energii są obecnie najlepszym wyborem do domów prywatnych i nie tylko.