Ogrzewanie budynku pompą ciepła to gwarancja oszczędności przez wiele lat. Wiele osób zainteresowanych tym rozwiązaniem zadaje sobie właśnie pytanie – ile konkretnie wytrzyma pompa ciepła. Nie ma to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, jednak znając poszczególne elementy tworzące pompę ciepła oraz zasadę jej działania, jesteśmy w stanie oszacować orientacyjne okresy, w których urządzenie będzie wydajnie funkcjonowało.
Żywotność pompy ciepła
Żywotność pompy ciepła powietrze-woda zależy od wielu czynników. Można jednak przyjąć, że średnio urządzenia te są zaprojektowane na 100 000 godzin pracy i 50 000 startów. Mając taką wiedzę, możesz sprawdzić, ile godzin Twoja pompa ciepła pracuje w ciągu doby. W taki sposób oszacujesz, jak długo urządzenie będzie Ci służyło.
Od czego zależy żywotność pompy ciepła?
Sercem każdej pompy ciepła jest sprężarka i to od niej przede wszystkim zależy, jak długo będzie działać całe urządzenie. W tym kontekście warto pamiętać o regularnych przeglądach, zgodnie z wytycznymi danego producenta. Dzięki nim możemy utrzymać sprężarkę w dobrym stanie technicznym a ewentualne usterki wykrywać wcześniej, co umożliwi szybką i bezproblemową naprawę. Przegląd techniczny pompy ciepła powietrze-woda powinien być przeprowadzony przynajmniej raz do roku.
Drugim czynnikiem wpływającym na żywotność pompy ciepła są warunki, w jakich urządzenie pracuje, a konkretniej rodzaj i sprawność górnego oraz dolnego źródła ciepła.
W pierwszym przypadku kluczowy jest właśnie rodzaj. Pompy niskotemperaturowe najlepiej współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym bądź dedykowanymi grzejnikami. Takie rozwiązania zapewniają pompie ciepła optymalne cykle pracy. Nieco gorzej sytuacja wygląda, jeśli połączymy powietrzną pompę ciepła z tradycyjnymi grzejnikami (np. w starszym budownictwie). Takie połączenie wymaga od sprężarki intensywniejszej pracy, co skraca jej żywotność i znacznie zwiększa zużycie energii. Ponadto czynnikami wpływającymi na żywotność urządzenia są również szczelność systemu ogrzewania oraz klasa energetyczna budynku.
Nie można nie wspomnieć o tym, jak ważny jest prawidłowy dobór i montaż pompy ciepła. Zbyt duża moc pompy ciepła w stosunku do zapotrzebowania energetycznego budynku sprawi, że sprężarka będzie się zbyt często załączać, a czas jej pracy przy każdym uruchomieniu będzie stosunkowo krótki. W taki sposób ponosimy wyższe koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej i skracamy żywotność pompy ciepła. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, jeśli dobierzemy zbyt małą moc urządzenia w stosunku do zapotrzebowania energetycznego budynku. Taki dobór mocno eksploatuje sprężarkę i wydłuża jej czas pracy. Efekt jest podobny, jak w pierwszej sytuacji – płacimy wysokie rachunki za energię elektryczną i skracamy żywotność urządzenia.
Pompa ciepła monoblok czy split?
Czy rodzaj pompy ciepła ma znaczenie w kontekście jej żywotności? Oczywiście! Tutaj warto wyróżnić pompy ciepła typu monoblok. W tego typu urządzeniach cały proces termodynamiczny zachodzi w hermetycznej obudowie. Cały system zintegrowany w jednym obiekcie, czego niestety nie można powiedzieć o pompach ciepła typu split. Rozwiązanie monoblokowe to mniejsze ryzyko usterki w układzie oraz popełnienia błędu podczas montażu. Szacuje się, że żywotność pompy monoblok może być dłuższa o około 5 lat niż żywotność pompy ciepła składających się z dwóch jednostek. Są to jednak wartości szacunkowe, a ostateczna żywotność każdego z urządzeń będzie zależała głównie od wspomnianych wcześniej czynników – doboru mocy, warunków pracy czy regularności przeglądów i serwisu pompy ciepła.