Wyróżnia się trzy, główne rodzaje pomp ciepła: wodną, powietrzną oraz gruntową. Decydując się na zakup urządzenia grzewczego, musisz także zwrócić uwagę na inne aspekty. Jednym z nich jest typ obiektu mieszkalnego lub użytkowego. Jak dobrać pompę ciepła do budynku? Sprawdź w poniższym artykule.
Rodzaje pomp ciepła
Na samym początku należy wytłumaczyć różnice pomiędzy dostępnymi na rynku pompami ciepła. Będzie to niezbędne do późniejszego określenia zależności pomiędzy rodzajem urządzenia grzewczego a typem budynku.
Podstawowy podział obejmuje rodzaje pomp ciepła ze względu na źródła pobierania energii. I tak powstają trzy typy urządzeń:
- powietrzna pompa ciepła – zasady działania związane są ze źródłem energii, a więc w tym przypadku z powietrzem. Urządzenie charakteryzuje się prostym montażem oraz uniwersalnością – ma możliwość produkcji ciepła do ogrzewania pomieszczenia oraz wody użytkowej, a także funkcję chłodzenia podczas upałów. Instalacja jest związana z relatywnie niskimi kosztami inwestycyjnymi oraz eksploatacyjnymi – pompa może pracować poprawnie przy niskich temperaturach;
- wodna pompa ciepła – do jej działania niezbędny jest dostęp do zasobów wód gruntowych w postaci akwenu lub studni głębinowych. Urządzenie wyciąga ciepło z procesu pobierania wody i dostarcza je do budynku. Jeśli pobierana woda ma niższą temperaturę, niż ustalono dla instalacji, wówczas czujniki informują o tym system. Następnie uruchamia się podgrzewacz o wysokiej wydajności energetycznej. Pompa pomimo radzenia sobie podczas mrozów jest dużo bardziej kosztownym rozwiązaniem.
- gruntowa pompa ciepła – w przypadku tego typu urządzeń, ciepło pobierane jest z ziemi poprzez umieszczone w niej kolektory. Występują w kształcie wężownic w pozycji pionowej lub poziomej. Do ich wnętrza dozuje się płyn glikolowy, który krążąc w rurach, pobiera ciepło z gruntu. Znaczącą zaletą jest fakt, że energia zebrana w ziemi jest najmniej podatna na zmiany w pogodzie. Pompę można stosować jako system grzewczy lub dostarczający ciepłą wodę. Jeśli zastanawiasz się, czy dobrym wyborem jest pompa ciepła ziemna czy powietrzna, musisz pamiętać, że pierwsza opcja jest znacznie kosztowniejsza od powietrznego wariantu.
Należy dodać, że każdy z rodzajów jest słusznym rozwiązaniem, a konkretny wybór zależy od oczekiwanej mocy urządzenia oraz od możliwości finansowych.
Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?
Decydując się na montaż pompy ciepła nie wystarczy zapoznać się z opisem rodzajów instalacji grzewczych. Pozyskane informacje musisz skonfrontować z danymi na temat powierzchni budynku, w którym ów system planujesz zamontować. Zbiorcze wyniki analizy przedstawią, jaka moc urządzenia jest potrzebna, aby ogrzać całą przestrzeń użytkową.
Dodatkowo wybór pompy ciepła będzie zależał od takich parametrów jak:
- liczba mieszkańców budynku,
- zapotrzebowanie cieplne (w jaki sposób i jakimi materiałami są ocieplone ściany i dach, jaki rodzaj pustaków został wybrany do budowy),
- temperatury charakterystycznej dla danej okolicy.
W zależności od poziomu i sposobu ocieplenia budynku wyróżnia się:
- dom energochłonny (150 – 200 kWh/m2)
- dom energooszczędny (do 70 kWh/m2)
- dom niskoenergetyczny (20 – 45kWh/m2)
- dom pasywny (do 20 kWh/m2)
Im większa energooszczędność izolacji, tym mniejsza moc pompy będzie potrzebna, ponieważ ciepło nie wydostanie się szybko na zewnątrz. Jeśli urządzenie zostanie poprawnie dobrane do temperatur zewnętrznych, pompa będzie w stanie zawsze sprostać wymaganiom cieplnym, tak aby w pełni ogrzać budynek.
Jak dobrać moc pompy ciepła?
Jest to kluczowe pytanie, które pozwoli zamontować urządzenie o takiej mocy, aby wystarczyło do ogrzania całego domu bez problemów z osiągnięciem wymaganej temperatury.
Aby obliczyć moc pompy, musisz znać powierzchnię domu, zapotrzebowanie cieplne budynku oraz liczbę domowników korzystających z ciepłej wody (przyjmuje się, że na jedną osobę przypada 250 W potrzebnych do podgrzania wody).
Obliczanie mocy grzewczej (Pg) pompy ciepła rozpocznij od pomnożenia powierzchni Twojego budynku przez wskaźnik zapotrzebowania cieplnego.
Następnie dodaj do otrzymanego wyniku dane, które wyszły Ci z przeliczenia mocy grzewczej, jaka jest potrzebna do podgrzania wody użytkowej. W tym celu pomnóż 250 W przez liczbę domowników.
Na koniec dodaj moc grzewczą z pierwszego równania do mocy grzewczej c.w.u. W ten sposób otrzymasz informację o minimalnej mocy pompy ciepła, którą możesz zamontować.
Teraz już wiesz, jak dobrać pompę ciepła!
Okazuje się, że wybór pompy ciepła najlepiej pasującej do danego budynku jest oparty na kilku składowych. Bardziej niż od konkretnego rodzaju urządzenia, ważna jest jego moc. Wiesz już jednak jak ją prawidłowo obliczyć. Pamiętaj, że wszelkie równania nigdy nie będą w pełni precyzyjne, ponieważ często w instalacji występują różnego rodzaju straty. Są to dane wyłącznie poglądowe, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniej pompy ciepła.
Dobór pompy warto powierzyć fachowcom z AMS Solar dzwoniąc pod numer +48 577 522 787. Delegowany przez firmę ekspert dokona analizy energetycznej budynku i dobierze właściwe urządzenie.