Podjęcie decyzji o instalacji pompy ciepła masz już za sobą. Teraz pora pomyśleć o elementach składowych. Materiał, z którego powstały rury do pompy ciepła, a także ich jakość będą miały wpływ na prawidłowe funkcjonowanie maszyny grzewczej. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.
Rodzaje rur do pompy ciepła
Podczas montażu pompy ciepła istotne jest zastosowanie odpowiednich części, które umożliwią zgodną z zamierzeniem pracę urządzenia. Wśród elementów takich jak układ rozdzielacza, przyłącze, zawory kulowe czy filtry magnetyczne znajdują się także rury.
Wytrzymały materiał oraz prawidłowy montaż będą miały wpływ na to, czy rury do pompy ciepła, we właściwy sposób, przenoszą ciepło. Muszą być także solidnym łącznikiem pozostałych elementów, tak aby nie obniżać przepływu. Z jakich więc materiałów powinny być wykonane?
Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje rur, chętnie wykorzystywane przez fachowców podczas montażu:
- rury miedziane do pompy ciepła – charakteryzują się dobrą wytrzymałością mechaniczną w niskich temperaturach i nie ulegają korozji. Są odporne na wody wodociągowe i te używane w instalacjach grzewczych oraz na czynniki atmosferyczne. Łatwo poddają się lutowaniu. Mogą być stosowane także w kontakcie z glikolami, czyli płynami niezamarzającymi – wymaganiem jest obecność inhibitorów, które chronią miedź przed procesem korozyjnym.
- rury wielowarstwowe PE-X/Al/PE-X – stworzone z polietylenu i aluminium. To połączenie zapewnia wytrzymałość w wysokich temperaturach (do 95 st. C) oraz elastyczność, nawet przy gięciu na zimno. Nie są narażone na ścieranie w zgięciach, gdzie woda przepływa z większą prędkością. Wykazują minimalną rozszerzalność i kurczliwość na skutek wahań temperatury. Dodatkowo rury są odporne na dyfuzję cząsteczek tlenu, co chroni je przed korozją. W ich wnętrzu nie powstają osady wapienne oraz nie rozmnażają się bakterie.
- rury polipropylenowe – cechują się wysoką odpornością na działanie ciśnienia oraz wysokich temperatur. Nie wchodzą w reakcję z wodą, są odporne na procesy korozyjne oraz działanie środowiska zasadowego i kwasowego. Charakteryzują się niskim ciężarem właściwym i długim okresem żywotności. Mają także niski współczynnik oporu, który pomaga w utrzymywaniu mniejszych strat ciśnienia.
Jaka średnica rury do pompy ciepła będzie najlepsza?
Oprócz materiału, z jakiego wykonane są rury do pompy ciepła, istotny jest prawidłowy dobór ich średnic. Jest to ważna kwestia w kontekście prawidłowego przepływu ciepła przez instalację.
Jeśli decydujesz się na standardową pompę ciepła od 5 do 12 kW, producenci zalecają dobranie rur o średnicy 1 lub 1,25 cala. Łączy się to bezpośrednio z materiałem wykonania, ponieważ opór przepływu dla rury o takich średnicach będzie inny dla każdego kompozytu. Przykładowo dla rury polipropylenowej należy wybrać średnicę o jedną wyższą niż dla PE-X/Al/PE-X.
W pompie ciepła powietrze woda z układem bezpośrednim najlepiej zamontować zawór obejściowy. Utrzymuje on na minimalnym poziomie przepływ ciepłej wody w sytuacji, gdy niemożliwe jest zachowanie obiegu grzewczego. Istotnym elementem w tym układzie są rury do pompy ciepła powietrze woda, których przepustowość między nią a zaworem wynosi co najmniej 2 minuty pracy.
Rury do pompy ciepła – najczęściej popełniane błędy przy montażu
Zdarza się, że pomimo wyboru wytrzymałych rur powstaje usterka. Wówczas okazuje się, że montaż nie przebiegł prawidłowo, a pompa ciepła nie działa tak, jak powinna. Jakie mogą być tego przyczyny?
Głównym problemem jest niewłaściwy przekrój rur. Wpływa na nieprawidłowy przepływ ciepła. Jeśli wybierzesz rury do pompy ciepła o zbyt małym przekroju, zmniejszysz tym samym możliwość przepływu wyższej temperatury. Konsekwencjami są nieodpowiednia praca urządzenia oraz zmniejszenie wydajności. Aby uniknąć tej sytuacji, sprawdź dokładne wytyczne producenta pompy.
Podczas montażu zwróć uwagę na to, czy żadna z rur chłodniczych nie jest zagięta. Powoduje to zmniejszenie jej przekroju, co prowadzi do obniżenia wydajności pracy. W skrajnych wypadkach taka sytuacja może doprowadzić do uszkodzenia pompy w całości.
Sprawdź także, czy wykonana jest izolacja rur pompy ciepła. To szczególnie ważna kwestia, jeśli zależy Ci na oszczędzaniu energii i wydajności urządzenia grzewczego. Otulina powinna przylegać do rury, aby straty ciepła były skutecznie redukowane.
Wiesz już, jakie rury do pompy ciepła wybrać i o czym pamiętać podczas ich montażu. Jeśli odpowiednio zastosujesz się do powyższych wskazówek, możesz być pewny, że instalacja pompy ciepła przebiegnie bezproblemowo.