Wybór sposobu ogrzewania domu bądź biura to ważna decyzja. Na rynku występują różne warianty odnawialnych i konwencjonalnych źródeł ciepła. Wśród najpopularniejszych urządzeń można wyróżnić pompy ciepła. Występują one w kilku wariantach. Każdy z nich charakteryzuje się innymi parametrami i nieco innym sposobem działania. Istnieje kilka podstawowych wskaźników tego, czy dana pompa ciepła spełni nasze oczekiwania. Na które z nich zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Rodzaj pompy ciepła

Pompy ciepła można podzielić z uwzględnieniem wielu cech. Podstawowym podziałem jest jednak ten ze względu na rodzaj źródła, z którego pobierane jest ciepło. Kształtuje się on następująco:

  • Pompy ciepła gruntowe – ja sama nazwa wskazuje, źródłem ciepła jest grunt. Może zostać wykorzystana zarówno do dostarczenia ciepła do obiegu grzewczego, jak i domowego zbiornika gorącej wody. Niestety wymaga dużej powierzchni  działki  bądź głębokich odwiertów  (w przypadku wykorzystania sond pionowych).
  • Pompa wodna - charakteryzuje się wysoką wydajnością energetyczna. Źródłem jest ciepła woda płynąca, co może stanowić duże utrudnienie infrastrukturalne. Podobnie jak w przypadku pomp gruntowych, decydując się na to rozwiązanie, musimy się liczyć z wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Może stanowić jedyne źródło ogrzewania domu. Problemem są wysokie koszty inwestycyjne. Zewnętrznym źródłem zasilania pompy może być energia elektryczna, olej lub gaz.
  • Powietrzna pompa ciepła – źródłem ciepła jest powietrze pobrane z zewnątrz budynku. Technologia ta zyskuje coraz większą popularność, szczególnie w wariancie pompy ciepła powietrze woda. Zaleca się łączenie takiej pompy ciepła z układami niskotemperaturowymi np. ogrzewaniem podłogowym. W takiej technologii zostały wykonane pompy ciepła Shizen, które łączą w sobie wysoką wydajność i zdecydowanie niższe koszty inwestycyjne niż w przypadku powyższych wariantów. Jest to idealna opcja dla domów prywatnych, zakładów usługowych oraz przemysłu i rolnictwa.

Dodatkowo pompy ciepła Shizen zostały wykonane w technologii monoblokowej. Oznacza to, że cały system jest zawarty w jednej jednostce (w przeciwieństwie do pomp ciepła typu split składających się z dwóch jednostek).

Współczynnik COP

Współczynnik COP (link do artykułu o COP) w pompach ciepła to nic innego jak stosunek między wytworzoną energią cieplną a zużytą w tym procesie energią elektryczną. Im wyższy parametr, tym bardziej wydajna i oszczędna jest pompa ciepła. Pamiętajmy, że współczynnik COP zmienia się wraz z temperaturą otoczenia.

Nieuczciwą praktyką producentów pomp ciepła jest pokazywanie współczynnika COP swoich urządzeń tylko dla optymalnych temperatur. Nasze pompy ciepła Shizen mogą się pochwalić najwyższym współczynnikiem COP dla temperatury -20⁰C. Oznacza to, że w czasie mroźnej zimy, kiedy inne pompy ciepła potrzebują wsparcia grzałek elektrycznych, pompy ciepła Shizen nadal pracują samodzielnie, efektywnie ogrzewając dom i generując oszczędności. Jest to efekt zastosowania funkcji EVI, czyli ulepszonego wtrysku pary wodnej.

Jakość komponentów

Pompa ciepła to urządzenie, które ma nam służyć przez wiele lat, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość komponentów składających się na urządzenie. Sercem pompy ciepła jest sprężarka. To ona jest najmocniej eksploatowanym elementem. Zwróćmy uwagę, jaką sprężarkę zastosowano w pompie ciepła, którą się interesujemy.

W pompach ciepła Shizen zastosowano podwójną sprężarkę inwerterową marki Panasonic (link do artykułu o sprężarce). Jest to rozwiązanie, które od wielu dekad stosuje się w urządzeniach elektrycznych na całym świecie.  Miliony zadowolonych użytkowników to gwarancja jakości i niezawodności.

Emisja hałasu

Pompy ciepła cechują się również wysokim komfortem użytkowania. Przede wszystkim są one bezobsługowe. Jest jednak jeden aspekt, który może nieco obniżyć komfort eksploatacji. Mowa o hałasie, który jest generowany podczas pracy urządzenia. W pompach ciepła Shizen zadbaliśmy również o ten aspekt. Nasze urządzenia generują dźwięki w przedziale 53-58 dB, czyli nieco głośniejsze od komputera pracującego na wysokich obrotach.

Postaw na jakość!

Pamiętaj, że to jaką pompę ciepła wybierzesz, będzie miało wymierny wpływ na koszty i komfort ogrzewania domu. Powyższe aspekty są najważniejsze podczas wyboru urządzenia, jednak nie możemy zapominać o takich szczegółach jak: maksymalna temperatura zasilania systemu grzewczego, rodzaj zastosowanego czynnika chłodniczego, czy też obsługa przed i po montażu pompy ciepła.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu:

+48 577 522 787