Odnawialne źródła energii przebojem wdarły się na polski rynek grzewczy. Dzięki takim technologiom możemy ogrzewać budynki nie tylko bez zanieczyszczeń środowiska, ale przede wszystkim tanio. Liderem w tym obszarze są pompy ciepła, które są wybierane nie tylko do nowych budynków, ale również tych modernizowanych. Nie zapominajmy, że do OZE należą również kotły na pellet, który jest biomasą.

Po podjęciu decyzji o wyborze odnawialnego źródła ciepła, przyjdzie nam zadecydować jaką technologię wybierzemy. Zarówno powietrzne pompy ciepła, jak i kotły na pellet mają swoje wady i zalety. Jednak po wielu latach dominacji kotłów na paliwo stałe, to właśnie pompy ciepła stają się pierwszym wyborem inwestorów szukających systemu grzewczego do domu lub obiektu przemysłowego. Poniżej wyjaśniamy, z czego wynika taka zmiana trendu i dlaczego pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większe zaufanie.

Koszty zakupu i eksploatacji

Szeroko pojęte koszty to coś, co interesuje nas najbardziej. Comiesięczne wydatki na ogrzewanie pochłaniają dużą część budżetu domowego, dlatego szukamy opcji, która pozwoli je zoptymalizować. Na tę kwestię, w przypadku pomp ciepła i kotłów na pellet, należy spojrzeć z dwóch stron.

Cena pompy ciepła powietrze-woda jest w większości przypadków wyższa od kotłów na pellet. Różnica może sięgać kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. W perspektywie kosztów eksploatacyjnych nabiera to jednak marginalnego znaczenia. Pompa ciepła może być nawet o kilkadziesiąt procent bardziej oszczędna (w zależności od rodzaju pompy ciepła) niż kocioł na pellet. Wynika to z bardzo wysokiej sprawności tego typu urządzeń.

Z tony pelletu otrzymamy około 5000 kWh energii cieplnej. W taki sposób, aby wyprodukować 10 000 kWh w ciągu roku (średnie zapotrzebowanie domu o powierzchni 130 m2 i w miarę dobrej izolacji termicznej) potrzebujemy dwie tony pelletu. Ceny pelletu obecnie są bardzo zróżnicowane, ale można śmiało przyjąć, że za tonę musimy zapłacić 2 500 zł. W taki sposób wydajemy 5 000 zł na całoroczne ogrzewanie.

Nowoczesne pompy ciepła z każdej 1 kWh pobranej energii elektrycznej, są w stanie wytworzyć minimum 4 kWh energii cieplnej. Aby wyprodukować 10 000 kWh energii cieplnej, urządzenie pobierze 2 500 kWh energii elektrycznej. Zapłacimy za nią nieco ponad 1 600 zł.

Jak widać, różnica jest duża. Kilka tysięcy oszczędności w skali roku sprawia, że inwestycja w montaż pompy ciepła zwraca się bardzo szybko.

Eksploatacja

Jak działa pompa ciepła? Pompy ciepła powietrze-woda to urządzenia całkowicie bezobsługowe. Parametrami ich pracy możemy sterować z poziomu urządzeń mobilnych.  W taki sposób można całkowicie zapomnieć o źródle ciepła.

Niestety nie można tego powiedzieć o kotle na pellet. Kotły wyposażone są w zasobnik paliwa, który należy raz na kilka dni uzupełnić. Tutaj dochodzi również konieczność wygospodarowania dodatkowej przestrzeni na składowanie worków z paliwem. Zarówno pompy ciepła, jak i kotły na pellet wymagają regularnych prac serwisowych i konserwacyjnych (przynajmniej raz w roku).

Jeśli chodzi o współpracę z różnymi systemami grzewczymi, można zauważyć wyraźną różnice między obiema technologiami. Kotły na pellet to urządzenie wysokotemperaturowe, dlatego doskonale współpracują z tradycyjnymi grzejnikami. Niskotemperaturowe pompy ciepła to idealne rozwiązanie do ogrzewania płaszczyznowego (np. do podłogówki). Na rynku występują również wysokotemperaturowe pompy ciepła, które mogą efektywnie współpracować z systemem grzejnikowym.

Podsumowanie

Największym argumentem pomp ciepła w rywalizacji z kotłami na pellet są oszczędności. Powyższe wyliczenia doskonale obrazują ich skalę. Koszty ogrzewania domu pompą ciepła można zoptymalizować za pomocą automatyki sterującej i doboru odpowiedniej taryfy bądź poprzez instalację fotowoltaiczną.

Pompa ciepła to jedna z najatrakcyjniejszych opcji grzewczych w 2022 roku. Kolejne lata najprawdopodobniej nie przyniosą rewolucji w tym obszarze i pozycja powietrznych pomp ciepła będzie się tylko umacniać.