Czasy, kiedy powietrzne pompy ciepła kojarzyły się wyłącznie z ogrzewaniem budynku, a klimatyzatory z chłodzeniem powietrza, minęły kilka lat temu. Obecnie oba urządzenia są uniwersalne, co umożliwia zarówno chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy ciepła, jak i ogrzewanie klimatyzatorem. W efekcie oba rozwiązania można stosować zamiennie. Oczywiście są to odmienne technologie, które charakteryzują się innymi zaletami.

Obecnie można zauważyć trend, w którym konsumenci chętniej sięgają po pompy ciepła, jako źródło taniego ogrzewania i przy okazji sposób na ochłodzenie budynku w miesiącach letnich. Ogrzewanie domu za pomocą klimatyzatorów nie jest tak popularne w naszym kraju. Wynika to z kilku czynników, które przybliżyliśmy w tym artykule.

Zasada działania

Zarówno powietrzna pompa ciepła monoblok lub split, jak i system klimatyzacji działają na podstawie tych samych praw termodynamiki zachodzących w formie przemian czynnika chłodniczego krążącego w instalacji zgodnie z tzw. obiegiem Carnota. W taki sposób energia jest transportowana między ośrodkami o różnych temperaturach.

Uniwersalność pomp ciepła i klimatyzatorów wynika z tego, że obieg może pracować w obie strony. Dlatego pompami ciepła i klimatyzatorami możemy zarówno ogrzewać pomieszczenia, jak i chłodzić.

Montaż i eksploatacja

Pompy ciepła i klimatyzatory mają swoje ograniczenia. W przypadku tej drugiej technologii niestety jest ich więcej. Przede wszystkim, klimatyzacja działa poprzez nadmuch ciepłego lub zimnego powietrza do pomieszczenia. Może to wywoływać nieprzyjemną jego cyrkulację, a także hałas.

Chcąc efektywnie ogrzać lub schłodzić dom za pomocą klimatyzatorów, musimy się liczyć z koniecznością inwestycji w system multi-split. Jednostka chłodząca/ogrzewająca musi się znajdować w każdym pomieszczeniu, w którym chcemy zarządzać temperaturą.

W niektórych sytuacjach nawet instalacja multi-split jest niewystarczająca. Do klimatyzatora tego typu można podłączyć ograniczoną liczbę jednostek wewnętrznych (średnio 3-4), co z reguły nie wystarczy do bezpośredniego ogrzania każdego pomieszczenia. Ponadto rozległość całej instalacji jest również w pewnym stopniu ograniczona. Do każdej jednostki trzeba również doprowadzić zasilanie z jednostki centralnej oraz rury z instalacji freonowej. To również może być problematyczne.

Pompy ciepła powietrze-woda cechują się dużo większą uniwersalnością. Urządzenia te mogą współpracować z ogrzewaniem podłogowym lub dedykowanymi klimakonwektorami. Rozwiązania te pełnią funkcję źródła ciepła w sezonie grzewczym, a latem przestawiają się na funkcję chłodzenia.

Dużą zaletą instalacji z powietrznymi pompami ciepła jest możliwość taniego i szybkiego przygotowania ciepłej wody użytkowej. Niestety w przypadku klimatyzatorów nie jest to możliwe i konieczna jest inwestycja w dodatkowe źródło ciepła, które podgrzeje wodę użytkową.

Koszty

Wyposażenie budynku w kompleksową instalację centralnego ogrzewania z pompą ciepła to koszt porównywalny do montażu jednostek klimatyzacyjnych w większości pomieszczeń znajdujących się w budynku. Oczywiście ostateczna cena pompy ciepła i klimatyzacji zależy od wielu czynników.

Tu przewagą montażu pomp ciepła jest wysoka sprawność (możliwość wygenerowania kilku kWh energii cieplnej z 1 kWh energii elektrycznej) oraz wspomniana możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej. Sprawia to, że zarówno koszty inwestycyjne, jak i eksploatacyjne będą atrakcyjniejsze w przypadku powietrznych pomp ciepła.

Podsumowanie

Pompy ciepła to urządzenia, które kompleksowo zadbają o nasz komfort termiczny. Klimatyzacje należy traktować bardziej jako urządzenie wspomagające, które szybko schładza powietrze w miesiącach letnich i dogrzeje pomieszczenia wyłącznie w okresach przejściowych. W mroźne zimy jest to rozwiązanie nieopłacalne i nieefektywne, w przeciwieństwie do pomp ciepła, które zrobią to taniej i wydajniej.

Można śmiało stwierdzić, że popularność pomp ciepła jest w pełni uzasadniona, ponieważ są to urządzenia kompleksowe – na cały rok eksploatacji.