Podczas wyboru źródła ciepła do danego budynku, szukamy rozwiązań, które najmniej będą nadwyrężać nasz budżet. Pamiętajmy o tym, że wszystkie urządzenia grzewcze trzeba zasilać. Nie inaczej jest z pompą ciepła, która jest zasilana energią elektryczną.

Szczególną uwagę poświęcamy naszym rachunkom za ogrzewanie szczególnie w czasach kryzysu, szukając optymalizacji kosztów życia. Przed ostatecznym wyborem źródła ciepła warto przeprowadzić symulację kosztów eksploatacyjnych, która da nam jednoznaczną odpowiedź, jaka inwestycja będzie najbardziej rentowna.

Zdecydowaliśmy się zobrazować Ci, jak mogą wyglądać Twoje rachunki za prąd, jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie domu za pomocą powietrznej pompy ciepła. Jesteśmy pewni, że wartości te dadzą Ci do myślenia i mogą przekonać nawet największych sceptyków odnawialnych źródeł energii.

Jak działa pompa ciepła - wydajność

Aby móc mówić o zużyciu energii elektrycznej przez powietrzną pompę ciepła, należy wyjaśnić podstawowe kwestie związane z bardzo dużą wydajnością tych urządzeń. Trzeba podkreślić, że pompy ciepła to nie grzałki czy piece elektryczne. Aby wyprodukować 1 kWh energii cieplnej, nie potrzebują 1 kWh energii elektrycznej. Średnio potrzebują tej energii znacznie mniej (średnio czterokrotnie).

Wynika to ze współczynnika COP, który mówi o tym, ile energii cieplnej jest w stanie wyprodukować pompa ciepła powietrze-woda z 1 kWh pobranej energii elektrycznej. Rozwinięciem tego parametru jest współczynnik SCOP, który przedstawia tę samą wartość w odniesieniu do całego sezonu grzewczego/roku.

Ile energii zużywa pompa ciepła?

Znając powyższe parametry i zapotrzebowanie energetyczne budynku jesteśmy w stanie określić, ile zapłacimy za prąd przeznaczony do ogrzewania. W pierwszej kolejności należy jednak obliczyć, ile energii potrzebuje dany budynek w ciągu roku.

Zapotrzebowanie energetyczne zależy od wielu kwestii. Jedną z najważniejszych jest oczywiście powierzchnia budynku. Następnie zwraca się uwagę na takie aspekty jak: jakość ocieplenia przegród nieprzezroczystych, jakość i technologia montażu stolarki otworowej czy też rodzaj zastosowanej instalacji wentylacyjnej. Wszystkie te czynniki wpływają na straty ciepła. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie energetyczne domu (100 m2) wybudowanego zgodnie z współczesnymi standardami to około 5000 kWh/rok. Tyle energii cieplnej musi wyprodukować pompa ciepła.

Aby wyprodukować 5000 kWh/rok energii cieplnej, pompa ciepła (w zależności o modelu i czynników zewnętrznych) pobierze około 1250 kWh energii elektrycznej.

Ile zapłacimy za prąd po montażu pompy ciepła?

Ceny prądu w zależności od operatora kształtują się na różnych poziomach. Na potrzeby przykładu użyjemy stawki PGE – 0,78 zł/kWh. W takim przypadku, za zużycie 1250 kWh zapłacimy 975 zł. Jest to bardzo atrakcyjna wartość. Ceny innych paliw za cały rok ogrzewania są nawet kilkukrotnie wyższe.

Oczywiście powyższa wartość stanowi jedynie przykład i zależy od wielu czynników, których nie poruszono w tym artykule. Ostateczna kwota może być zarówno wyższa, jak i niższa.

W tym miejscu warto się pochylić właśnie nad sposobami optymalizacji tych kosztów. Pierwszym sposobem jest wybór taryfy, która oferuje atrakcyjne stawki za energię elektryczną (znacznie niższe od powyższej). Do tych stref można dostosować pracę pompy ciepła, co poskutkuje oszczędnościami rzędu kilkudziesięciu procent. Drugim wariantem jest instalacja fotowoltaiczna, która pokryje zapotrzebowanie energetyczne powietrznej pompy ciepła. Produkując darmowy prąd ze słońca, obniżamy koszty ogrzewania do minimum.

Podsumowanie

Jak widać, popularność i pochlebne opinie o pompach ciepła nie wzięła się znikąd. Taka inwestycja po prostu się opłaca, koszty pompy ciepła zwracają się szybko, a to przyciąga zarówno tych, którzy szukają źródła ciepła do nowych budynków, jak i inwestorów modernizujących starsze domy lub inne obiekty.