Pompy ciepła występują w wielu wariantach. Technologia ta rozwinęła się dynamicznie i obecnie na rynku każdy znajdzie coś dla siebie. Wielu inwestorów z pewnością zadaje sobie pytanie, czy warto inwestować w gruntową pompę ciepła, czy może optymalnym rozwiązaniem będzie pompa ciepła powietrze woda. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak można śmiało stwierdzić, że obecnie popularniejszym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła. Wynika to z kilku czynników, które opisaliśmy poniżej.

Montaż powietrznej i ziemnej pompy ciepła

W montażu tkwi główna różnica między powietrzną a gruntową pompą ciepła. Pierwsza z nich, w wersji monoblok, składa się z jednej jednostki zewnętrznej, której montaż jest szybki i bezproblemowy. Urządzenie montuje się przy ścianie zewnętrznej budynku i podłącza za pomocą instalacji rurowej z systemem grzewczym budynku. Doświadczony monter zrobi to w jeden dzień.

W przypadku gruntowych pomp ciepła mamy dwa warianty. Pierwszym z nich jest wykonanie głębokich odwiertów, w których umieszczony będzie kolektor pobierający ciepło, natomiast drugim jest rozprowadzenie po powierzchnią działki kolektora poziomego. Obie opcje wiążą się ze znacznie dłuższymi czynnościami montażowymi niż w przypadku pompy ciepła powietrze-woda. Ponadto trzeba się liczyć z udziałem ciężkiego sprzętu i uciążliwymi pracami ziemnymi.

Koszt pompy ciepła w zależności od rodzaju

Kolejną różnicą między obiema technologiami są koszty. Cena pompy ciepła jest uzależniona od wielu czynników, jednak można śmiało stwierdzić, że gruntowe pompy ciepła są średnio o kilkadziesiąt procent droższe. Składa się na to nie tylko cena samego urządzenia, ale również proces montażowy. Prace ziemne generują duże dodatkowe koszty.

Warto jednak zaznaczyć, że gruntowa pompa ciepła charakteryzuje się wyższym współczynnikiem COP i lepszą odpornością na niskie temperatury. Dzięki temu zużywa mniej prądu i w skali całego sezonu grzewczego wygeneruje niższe koszty. Czy ta różnica jest w stanie zrekompensować wysoką cenę urządzenia? Każdy przypadek jest indywidualny i opłacalność danej inwestycji należy przeanalizować, uwzględniając wiele czynników zewnętrznych (m.in. zapotrzebowanie energetyczne budynku, jego lokalizację i rodzaj).

Eksploatacja i dodatkowe funkcjonalności

Zarówno powietrzne, jak i gruntowe pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, które nie wymagają dodatkowej obsługi. Ich pracą możemy sterować zdalnie, co jest ogromną zaletą w porównaniu z kotłami na paliwo stałe.

Oba warianty mają również możliwość chłodzenia domu w miesiącach letnich. Mimo że efekt jest taki sam, sposoby chłodzenia wykorzystywane przez obie pompy ciepła, różnią się diametralnie. Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje chłodzenie aktywne, które polega na odwróceniu kierunku ruchu ciepła. Odbywa się to za pośrednictwem sprężarki. Odwrócony ruch odbywa się z domu na zewnątrz. W taki sposób pompa ciepła działa bardzo podobnie do standardowego klimatyzatora.

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują chłodzenie pasywne i naturalną pojemność cieplną gruntu (fakt, że jego temperatura nawet w czasie upałów jest znacznie niższa od temperatury powietrza). W tym przypadku nie ma konieczności uruchamiania sprężarki. Działają wyłącznie pompy obiegowe. Ruch ciepła odbywa się zgodnie z prawami fizyki - od ciała cieplejszego (wnętrze domu), do chłodniejszego (grunt).

Pompa ciepła ziemna czy powietrzna – co wybrać?

Jak widać pompy ciepła powietrzne oraz gruntowe mają swoje wady i zalety. Ostateczny wybór zależy od naszych preferencji i potrzeb. Fakt, iż powietrzne pompy ciepła są popularniejsze od gruntowych, wynika głównie z prostszego montażu i niższych kosztów inwestycyjnych. Dzięki temu są to urządzenia bardziej uniwersalne, które sprawdzą się zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Nowoczesne pompy powietrze-woda obecnie nawet w bardzo niskich temperaturach radzą sobie nieznacznie gorzej niż ich gruntowe odpowiedniki. Jest to gwarancja wymiernych oszczędności, przy niskich kosztach inwestycyjnych.