W nowoczesnych budynkach instalacja grzewcza jest najczęściej oparta o ogrzewanie podłogowe. To idealne rozwiązanie do pompy ciepła. Pamiętajmy jednak o tym, że powietrzne pompy ciepła są coraz częściej wybierane podczas termomodernizacji starszych budynków. W większości takich gospodarstw domowych najprawdopodobniej funkcjonują tradycyjne grzejniki, które dotąd (w połączeniu z kotłem starego typu) dobrze wykonywały swoje zadanie. Czy pompa ciepła może współpracować z takimi grzejnikami? Oczywiście, że tak. Czy taki układ będzie efektywny? Niestety nie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do lektury!

Pompa ciepła powietrze-woda a tradycyjne grzejniki

Główny problem układu opartego na powietrznej pompie ciepła i tradycyjnych grzejnikach to zakres temperatur roboczych. Otóż grzejniki (np. żeliwne) osiągają maksymalną wydajność przy temperaturze wody w układzie sięgającej 80°C. Pompy ciepła to w większości urządzenia niskotemperaturowe. Woda krążąca w układzie z pompą ciepła osiąga wartości dwukrotnie niższe niż wyżej wspomniane. Czy to oznacza, że aby móc korzystać z pompy ciepła, musimy zdecydować się na kosztowną przeróbkę systemu grzewczego? Nic bardziej mylnego! Na rynku są dostępne alternatywne rozwiązania, bardzo dobrze współpracujące z pompami ciepła.

Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Nie tylko ogrzewanie podłogowe jest w stanie wykorzystać potencjał pompy ciepła. Grzejniki niskotemperaturowe charakteryzują się mniejszą masą oraz mają małą pojemność wodną, co sprawia, że ceni się je za jedną z największych powierzchni wymiany ciepła.

Klimakonwektory

Klimakonwektory są w stanie dobrze współpracować z powietrznymi pompami ciepła, ponieważ zastosowano w nich dodatkowe wentylatory, które wymuszają obieg powietrza wokół lameli wymiennika. Na rynku występują zarówno klimakonwektory ścienne (na wzór tradycyjnych grzejników), jak i  podłogowe czy kasetonowe.

Nowoczesne klimakonwektory są również wyposażone w funkcję klimatyzacji. Posiadają tackę ociekową i system odprowadzania skroplin. Działa to analogicznie do funkcji grzewczej – obieg powietrza chłodnego powietrza jest wymuszany przez dedykowane wentylatory.

Grzejniki płytowe

Rozwiązanie to działa dokładnie w taki sam sposób jak tradycyjne grzejniki. Różnicę stanowi powierzchnia grzewcza. W grzejnikach płytowych jest ona znacznie większa, dzięki czemu mogą efektywnie ogrzewać pomieszczenie, nawet jeśli pompa ciepła dostarcza czynnik roboczy o niskiej temperaturze.

Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, musimy się liczyć z koniecznością zagospodarowania większej powierzchni na ścianach. Na rynku występują zarówno kaloryfery jednopłytowe, dwupłytowe, jak i trzypłytowe. Dzięki temu można dobrać rozwiązanie do powierzchni danego pomieszczenia.

Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną

Nowoczesne domy mają coraz więcej przeszkleń. Całe ściany wykonane wyłącznie z szyby już nikogo nie dziwią. W takich sytuacjach ciężko znaleźć miejsce na klimakonwektory ścienne oraz grzejniki płytowe. Odpowiedzią na ten problem są kanałowe grzejniki z konwekcją wymuszoną.

Działają one analogicznie  do klimakonwektorów, z tą różnicą, że umieszcza się je w podłodze domu lub mieszkania tuż przy przeszkleniu. Wentylatory wymuszające obieg ciepłego powietrza uruchamiają się w przypadku obniżenia temperatury poniżej zadanego poziomu.

Podsumowanie – montaż pompy ciepła a grzejniki

Warto wspomnieć, że na rynku występują również wysokotemperaturowe pompy ciepła. W wielu przypadkach są one jednak droższe niż montaż powietrznej pompy ciepła pracującej na niskich temperaturach.

Powyższe rozwiązanie doskonale zastąpią wysłużone już, tradycyjne grzejniki. Co więcej, sięgają po nie równie nie tylko osoby modernizujące starszy budynek, ale również inwestorzy budujący nowy dom bądź biurowiec. Dzięki takim rozwiązaniom jesteśmy w stanie, w prosty i niekosztowny sposób wykorzystać pełny potencjał pompy ciepła powietrze-woda.