Czy da się jednoznacznie określić, jaka pompa ciepła jest najlepsza? Uważamy, że nie. Ogromne znaczenie w ocenie danego urządzenia mają preferencje i potrzeby użytkownika. Na rynku występuje wiele urządzeń, które mają swoje wady i zalety. Jeśli priorytetem dla kogoś będzie wyłącznie niska cena produktu, bezawaryjne i efektywne pompy wcale nie będą najlepszym rozwiązaniem. Będzie to zamiennik, wykonany przy użyciu gorszych komponentów i cechujący się gorszymi parametrami. Cena jednak będzie atrakcyjna. Takich różnych przykładów można wymienić wiele.

Warto jednak przyjrzeć się wariantom pomp ciepła, które występują na rynku. Im większą świadomość możliwości będziemy mieć, tym większe prawdopodobieństwo, że wybierzemy dla nas najlepszą pompę ciepła.

Rodzaje pomp ciepła

W literaturze możemy się spotkać z różnymi podziałami pomp ciepła.  Najczęstszym jest jednak ten ze względu na rodzaj dolnego źródła ciepła, z którego urządzenie czerpie energię. Można tutaj wymienić:

  • Pompę gruntową – wykorzystuje grunt jako źródło ciepła. Może występować w wariancie z kolektorem poziomym lub pionowym.
  • Pompę wodną – wykorzystuje wody gruntowe lub płynące. W naszym kraju to rozwiązanie jest rzadko stosowane.
  • Pompę powietrzną – najpopularniejsze rozwiązanie w naszym kraju. Źródłem ciepła jest powietrze pobrane z zewnątrz. Dzieli się je na: typu powietrze-powietrze (transport ciepła do wewnątrz) oraz pompy ciepła powietrze-woda (ciepło transportowane do obiegu grzewczego i zasobnika z gorącą wodą).

Zdecydowanie najczęściej inwestorzy wybierają obecnie pompy ciepła powietrze-woda. Dlaczego? Stosunek ich cen do kosztów eksploatacji i parametrów energetycznych jest najatrakcyjniejszy. Do tego dochodzi prosty montaż (w przeciwieństwie do pomp wodnych czy gruntowych) oraz uniwersalność. Powietrzne pompy ciepła poradzą sobie w każdym budynku, niezależnie od jego wieku, powierzchni czy zapotrzebowania energetycznego.

Montaż pompy ciepła powietrze-woda – jaki rodzaj?

Pompy ciepła powietrze woda również można podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejszym podziałem jest ten wyodrębniający pompy monoblok i split. Monoblokowa pompa ciepła składa się z jednej jednostki zewnętrznej, natomiast na pompę ciepła typu split składają się dwie jednostki – zewnętrzna i wewnętrzna.

Zarówno pompy monoblokowe, jak i typu split są częstym wyborem do nowych i zamieszkałych już budynków. Urządzenia typu monoblok mają jednak pewną przewagę na drugim wariantem. Otóż cały system jest zamknięty w hermetycznej obudowie, co gwarantuje większą niezawodność. Pompy ciepła monoblok także bardzo często charakteryzują się  wyższą sprawnością i pozwalają zaoszczędzić nieco wolnej przestrzeni wewnątrz budynku.

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła?

Rodzaj pompy ciepła to oczywiście nie jest jedyna rzecz, o której należy pamiętać, wybierając optymalne dla siebie rozwiązanie. Żadna pompa ciepła nie będzie najlepsza, jeśli nieprawidłowo dobierzemy jej moc do zapotrzebowania energetycznego budynku. Moc urządzenia nie może być zbyt mała, ani zbyt duża. Wpływa to negatywnie na żywotność urządzenia i wysokość rachunków za prąd, które będziemy płacić.

Zwracajmy również uwagę na to, jak parametry sprawnościowe urządzenia (COP, SCOP) zmieniają się wraz z temperaturą. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak najlepsze pompy ciepła powietrze-woda reagują na niskie temperatury, wystarczy, że zerkniesz w karty katalogowe dowolnej pompy Shizen (znajdziesz je chociażby TUTAJ). Jest to doskonały przykład wydajnej pracy, nawet w niesprzyjających warunkach.Pompę ciepła zazwyczaj wybiera się na wiele lat. Być może w tym okresie przyjdzie się nam zmierzyć z usterką. Dlatego wybierając ofertę warto sprawdzić, jak wygląda dostępność serwisu danego producenta. Mimo, że nie jest to cecha typowo produktowa, to również składa się na ostateczną ocenę pompy ciepła. Sprawny serwis pompy ciepła to ogromna zaleta.