Pompy ciepłą to urządzenia, które zawdzięczają swoją popularność niezwykle wysoki  parametrom związanym z wydajnością i sprawnością. Są one ewenementem na rynku i zdecydowanie przewyższają pod tym względem konwencjonalne źródła energii. Wysoką wydajność pomp ciepła można jeszcze poprawić poprzez rozsądną eksploatację i dobre przygotowanie infrastruktury do współpracy z urządzeniem. Często niewielkie szczegóły mogą decydować o wzrostach wydajności. Te szczegóły właśnie poznasz w tym artykule.

Parametr decydujący o wydajności pompy ciepła powietrze-woda

O tym, jak wydajna jest dana pompa ciepła, decyduje przede wszystkim parametr COP. Jest to współczynnik efektywności energetycznej, które opisuje to, ile energii cieplnej jest w stanie wyprodukować urządzenie z każdej kilowatogodziny pobranej energii elektrycznej. Dla przykładu powietrzna pompa ciepła z COP wynoszącym 4, wyprodukuje 4 kWh energii cieplnej, pobierając przy tym 1 kWh energii elektrycznej. 

Co wpływa na wydajność powietrznej pompy ciepła?

Bardzo duży wpływ na to, jak działa pompa ciepła powietrze-woda mają właściwości termoizolacyjne samego budynku. Każda strata ciepła wymusza na pompie ciepła pracę na “wyższych obrotach”. Źródła strat ciepła w budynkach są zróżnicowane. To przede wszystkim termoizolacja ścian zewnętrznych. Odpowiednie wykonanie ocieplenia oraz przede wszystkim wysoka jakość materiału gwarantują niski współczynnik przenikalności cieplnej. To samo dotyczy stolarki otworowej. Przy wyborze okien lub drzwi warto zwracać uwagę właśnie na parametry termoizolacyjne. 

Poza tym należy dodać takie obszary jak ocieplenie fundamentów czy poddasza. Nie każdy wie, ale dla efektywności energetycznej budynku bardzo ważny jest rodzaj wentylacji zastosowanej w budynku. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna generuje wyższe straty ciepła niż wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja).

Kolejną kwestią jest dobór górnego źródła ciepła. Niskotemperaturowe pompy ciepła (obecnie najpopularniejszy wariant) doskonale współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym (np. ogrzewanie podłogowe). Problem pojawia się, kiedy w domu funkcjonują tradycyjne grzejniki. Wymagają one wyższych temperatur, niż to, co oferuje pompa ciepła. Zakłóca to cykle pracy urządzenia, a cały system działa nieefektywnie.

Ostatnim czynnikiem, który wpływa na efektywność (w tym przypadku ekonomiczną) pompy ciepła, a przede wszystkim na wysokość rachunków, które będziemy płacili za energię elektryczną, jest mądre zarządzanie pracą urządzenia. Co to oznacza? Pompa ciepła zużywa niewiele energii elektrycznej, ale mimo wszystko w skali miesiąca czy roku, jest to ilość, która wpłynie na nasze rachunki. Efektywność ekonomiczna zależy więc od taryfy, jaką wybierzemy u naszego operatora. W ofertach występują taryfy (np. G13 w Tauronie), które w różnych porach doby mają atrakcyjniejsze stawki za energię elektryczną (nawet o połowę tańsze niż standardowa cena). Taki wybór połączony z odpowiednią konfiguracją cyklów pracy pompy ciepła gwarantuje wysokie oszczędności w skali miesiąca i roku. Zastosowanie sterowników regulujących cykle pracy urządzenia jest znaczną optymalizacją.

Podsumowanie – jak zadbać o wydajność powietrznej pompy ciepła

Montaż pompy ciepła i mądra eksploatacja przynosi ogromne oszczędności na kosztach ogrzewania domu. Warto pamiętać o powyższych poradach, ponieważ wyniki te zawsze można poprawić. Oszczędności, które można w ten sposób wygenerować, są znacznie wyższe niż w przypadku jakiegokolwiek innego źródła ciepła.