W porównaniu do kotłów na paliwo stałe, pompy ciepła są urządzeniami stosunkowo młodymi na polskim rynku grzewczym. W efekcie wielu potencjalnych użytkowników ma wiele wątpliwości i pytań związanych z funkcjonowaniem powietrznych pomp ciepła. Jednym z nich jest kwestia możliwości grzewczych urządzenia. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego pompa ciepła jest w stanie samodzielnie ogrzać cały dom i w dodatku zrobić to tanio oraz efektywnie.

Moc pompy ciepła

Pompy ciepła występują w wielu wariantach mocy urządzenia. Nowoczesne pompy Shizen mogą mieć moc do 23 kW. Oznacza to, że poradzą sobie w różnych warunkach i ogrzeją dowolną powierzchnię ze zróżnicowanym zapotrzebowaniem energetycznym. To właśnie ten ostatni aspekt jest najważniejszy w kontekście doboru mocy pompy i jej efektywnej pracy w naszym domu. Zapotrzebowanie energetyczne budynku zależy od wielu czynników. Mowa m.in. o izolacyjności przegród nieprzezroczystych, jakości stolarki otworowej czy rodzaju zastosowanej instalacji wentylacyjnej. Zapotrzebowanie energetyczne jest również narzucane przez uwarunkowania prawne. W nowych domach jednorodzinnych wskaźnik ten nie może przekraczać 70 kWh/m2/rok. Znając ten parametr oraz powierzchnię budynku, możemy zaplanować montaż pompy ciepła, która w całości pokryje to zapotrzebowanie.

Nie tylko efektywnie

Pompa ciepła nie tylko jest gwarancją komfortu cieplnego domowników przez cały rok, ale również jest w stanie o niego zadbać tanim kosztem. Szacuje się, że koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej przez pompę ciepła może być dwukrotnie niższy niż w przypadku zastosowania kotłów na paliwo stałe. Wynik ten jest oczywiście podany w przybliżeniu i zależy od wielu czynników.

Tak duże możliwości pomp ciepła powietrze woda wynikają przede wszystkim z najważniejszego parametru, jakim jest współczynnik COP. Jest to stosunek  wytworzonej energii cieplnej do pobranej w tym czasie energii elektrycznej. Najnowocześniejsze pompy ciepła mają COP na poziomie 4. Oznacza to, że do wyprodukowania 4 kWh energii cieplnej potrzebują 1 kWh energii elektrycznej. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jak zmienia się współczynnik COP wraz z temperaturą. Wielu producentów pomp ciepła podaje parametry urządzenia tylko dla najkorzystniejszych temperatur zewnętrznych. Pompy ciepła Shizen pozostają na wysokim poziomie sprawności nawet w czasie mroźnych zim. Mogą wydajnie pracować nawet w -25°C.

Parametr COP przekłada się bezpośrednio na to, ile zapłacimy za ogrzewanie naszego domu, dlatego warto szukać ofert z urządzeniami o największych możliwościach.

W trosce o środowisko

Pamiętajmy, że pompy ciepła to odnawialne źródła energii. W tym kontekście ich możliwości są jeszcze bardziej imponujące. Są to urządzenia, które z powodzeniem ogrzeją nawet duży budynek, zrobią to niskim kosztem i do tego zadbają o środowisko.

Pompy ciepła nie generują emisji lokalne, co jest dużym atutem w porównaniu do kotłów na paliwo stałe. Dzięki temu mamy pewność, że inwestycja w pompę ciepła to przedsięwzięcie na wiele lat. Normy emisyjne narzucane przez Unię Europejską są coraz bardziej restrykcyjne. Oznacza to, że w przeciągu kolejnych lat, obecnie stosowane kotły na paliwo stałe mogą przestać je spełniać, co będzie się wiązało z wymianą źródła ciepła. Inwestując w pompę ciepła, nie ryzykujemy kolejnej zmiany sposobu ogrzewania za kilka lat.

Podsumowanie

Warto dodać, że w połączeniu z fotowoltaiką, pompy ciepła stają się zeroemisyjnym urządzeniem. Instalacja fotowoltaiczna z powodzeniem pokryje zapotrzebowanie energetyczne urządzenia grzewczego. Na takie rozwiązania decyduje się coraz większa liczba użytkowników, ponieważ jest to gwarancja niezależności energetycznej, a opłaty związane z ogrzewaniem domu i ciepłej wody użytkowej mogą być zredukowane do zera. Nawet duży dom możemy ogrzać za pomocą pompy ciepła zupełnie za darmo (ponosząc jedynie koszt pompy ciepła i instalacji PV).