Umiejscowienie pompy ciepła w naszym domu zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Najpopularniejsze są obecnie pompy ciepła powietrze-woda. Wynika to nie tylko z wysokiej wydajności tych urządzeń, ale również z prostoty ich montażu.   

Montaż powietrznych pomp ciepła

Pompy ciepła powietrze-woda występują w dwóch technologiach. Pierwsza z nich to technologia split, czyli system składający się z dwóch jednostek (wewnętrznej i zewnętrznej). W takim przypadku montaż wewnętrznej jednostki pompy ciepła może być kłopotliwy. Pompa ciepła w wersji z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. wymaga pomieszczenia o wysokości min. 2-2,4 m. Jeśli nie jest to możliwe, najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na pompę z oddzielnym buforem i zasobnikiem c.w.u. Jest to rozwiązanie często stosowane podczas prac termomodernizacyjnych po starszych budynkach, gdzie kotłownie nie są dostosowane do takiego źródła ciepła. Obecnie, nie ma  innych wytycznych określających konkretne położenie kotłowni w budynku, ponieważ nie musi ona spełniać specjalnych wymogów przeciwpożarowych, ani tych dotyczących wentylacji.

Pod względem montażu i ewentualnego serwisu, optymalnym rozwiązaniem jest pompa ciepła monoblok. Jest to system składający się wyłącznie z jednostki zewnętrznej. Montaż takiego systemu nie wymaga przeprowadzania kosztownych prac ziemnych. Na wydajność pompy ciepła nie wypływają również kierunki świata. Jednostka zewnętrzna może być zamontowana po dowolnej stronie naszego domu. Najczęściej wybiera się miejsce najbardziej zbliżone do kotłowni lub innego pomieszczenia, w którym znajduje się cała aparatura hydrauliczna. Jednostkę zewnętrzną pompy ciepła można zamontować na elewacji, bądź specjalnie przygotowanym fundamencie. Ważne jest, aby wybrane miejsce pozwalało na odprowadzenie skroplin powstałych w procesie odszraniania parownika jednostki zewnętrznej pompy ciepła.

Jak wybrać najlepsze miejsce na pompę ciepła?

Odległość od aparatury hydraulicznej nie jest jedynym czynnikiem, który trzeba uwzględnić podczas wyboru miejsca montażu pompy ciepła. Pamiętajmy o tym, że niezbędny jest komfortowy dostęp do głównych podzespołów w razie ewentualnej awarii.

Decydując się na pompę ciepła marki Shizen, możemy być spokojni o komfort eksploatacji. Chodzi przede wszystkim o generowany hałas. Pompy ciepła Shizen, w przeciwieństwie do urządzeń innych producentów, charakteryzują się cichą pracą. Jest ona nieznacznie głośniejsza niż praca włączonego komputera. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na montaż pompy ciepła nawet w pobliżu okien do sypialni lub salonu.

Warto też zaznaczyć, że pompy ciepła Shizen mogą być sterowane całkowicie zdalnie. Parametrami pracy urządzenia można zarządzać z poziomu urządzeń mobilnych (np. tablet lub smartfon). Jest to duża przewaga nowoczesnych pomp ciepła nad kotłami na paliwo stałe, które wymagają zaangażowania użytkownika.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że z korzyści, jakie oferują nam pompy ciepła, będziemy korzystać tylko w przypadku prawidłowo przeprowadzonego montażu. Tylko w taki sposób urządzenie będzie działać efektywnie. Montaż pompy ciepła warto zostawić wykwalifikowanym fachowcom. Ponadto spośród wielu producentów i dostawców pomp ciepła, wybierajmy tych, którzy oferują kompleksową obsługę nie tylko przed i w trakcie montażu, ale przede wszystkim już w czasie eksploatacji. Regularne serwisowanie pomp ciepła oraz szybka reakcja na ewentualne usterki jest kluczowa dla Twojego komfortu cieplnego.