Pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają tanio i efektywnie ogrzać budynek. Ciężko znaleźć obecnie na rynku źródło ciepła, które pracuje równie wydajnie i sprzyja generowaniu oszczędności w tych niestabilnych czasach. Aby w pełni cieszyć się z korzyści, jakie daje montaż pompy ciepła, musimy zadbać o jej prawidłową pracę. Jedną z najważniejszych kwestii są cykle pracy powietrznej pompy ciepła. To one determinują żywotność i wydajność urządzenia. Prawidłowość cykli pracy pompy ciepła zależy od kilku czynników. W tym artykule wyjaśniamy, jak działa pompa ciepła w kontekście cykli pracy sprężarki.
Cykle pracy pompy ciepła
Wiele osób zadaje sobie pytanie – jak często włącza się pompa ciepła? Otóż jest to kwestia indywidualna, która zależy od rodzaju budynku, jego efektywności cieplnej oraz mocy i rodzaju pompy ciepła. Cykle pracy są wyznaczane na podstawie włączeń sprężarki. To ona determinuje żywotność całego urządzenia. Przyjmuje się, że pompy ciepła pracują średnio od 2000 do 3000 godzin rocznie. Optymalna liczba samych włączeń urządzenia to około 2500 razy.
Niestabilna praca pompy ciepła – przyczyny
Sprężarkę możemy wyeksploatować szybciej, jeśli jej cykle będą krótsze i będą się powtarzały z większą częstotliwością. Niestabilna praca pompy ciepła powietrze woda często zdarza się w sytuacji, gdy na zewnątrz panuje tzw. temperatura umiarkowana. W takich przypadkach moc pompy ciepła jest najprawdopodobniej zbyt duża w stosunku do zapotrzebowania. Aby pracować stabilnie, powinna mieć możliwość akumulowania wytwarzanego nadmiaru ciepła. Takim akumulatorem może być duży zasobnik, tzw. bufor.
Mimo niewielkiego zapotrzebowania na energię cieplną pompa ciepła może na bieżąco oddawać ciepło do zgromadzonej w buforze wody. Dzięki temu cykle pracy sprężarki będą dostatecznie długie, a ciepło akumulowane w wodzie będzie w dalszej kolejności oddawane do pomieszczeń.
Przywołana powyżej sytuacja to również przestroga przed przewymiarowaniem urządzenia w stosunku do potrzeb budynku. Taki przykład doskonale obrazuje, jakie efekty przyniesie dobór pompy ciepła o zbyt dużej mocy.
Dobierając pompę ciepła do budynku, należy się kierować przede wszystkim jego zapotrzebowaniem energetycznym. Wartość ta jest determinowana przede wszystkim przez stopień izolacyjności budynku. W praktyce zapotrzebowanie energetyczne jest wynikową takich czynników, jak: technologia, w której budynek został wzniesiony, powierzchnia domu, rodzaj i grubość izolacji ścian zewnętrznych, jakość stolarki otworowej, izolacja dachu i fundamentów, typ zastosowanej instalacji wentylacyjnej.
Jak często powinna włączać się pompa ciepła?
Pracę pompy ciepła możemy nazwać stabilną, jeśli nie będzie się uruchamiać częściej niż maksymalnie dwa/trzy razy na godzinę. Taką kulturę pracy można uzyskać, gdy na każdy kilowat mocy przypada 15-20 l wody w instalacji. Zazwyczaj warunek ten jest spełniony, gdy urządzenie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. W takim przypadku do zasilania wodą wystarczy temperatura 30-35oC. Naturalnym akumulatorem energii jest tutaj zarówno woda w układzie, jak i warstwa betonu, w którym umieszczono rury.
Zadbanie o odpowiednią kulturę pracy pompy ciepła jest wyzwaniem. Jeśli chcemy, aby urządzenie ogrzewało efektywnie dom w miesiącach zimowych, musimy postawić na pompę ciepła powietrze-woda o odpowiednio dużej mocy. W okresach przejściowych (jesień i wiosna), moc ta będzie zbyt duża i będziemy mieli do czynienia z sytuacją opisaną powyżej. Dlatego też w większości przypadków, w instalacjach z pompą ciepła stosuje się bufor w postaci zbiornika o odpowiedniej pojemności. Jest to rozwiązanie sprawdzone i skuteczne.