Dynamiczny rozwój rynku pomp ciepła sprawił, że każdy zainteresowany ma obecnie do wyboru co najmniej kilka wariantów tych urządzeń. Co ważne, większość z tych rozwiązań, występuje w przystępnych cenach. Jest to komfort, na który nie mogliśmy sobie pozwolić jeszcze kilka lat temu. Bogactwo wyboru to przywilej, ale również wyzwanie. Ważne jest, aby dobrać urządzenie do własnych potrzeb. Mowa nie tylko o rodzaju urządzenia, ale przede wszystkim o jego mocy. Prawidłowy dobór mocy urządzenia jest kluczowy dla efektywnej pracy pompy ciepła i generowania oszczędności. W jaki sposób dobrać pompę ciepła, aby czerpać z zalet tego urządzenia? Podpowiadamy!

Rodzaje pomp ciepła

Główny podział pomp ciepła wynika z rodzaju dolnego źródła ciepła. W taki sposób można wymienić trzy podstawowe typy pomp ciepła:

·         Gruntowe pompy ciepła – jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku źródłem ciepła jest grunt. Zastosowanie tej technologii wiąże się z użycie dedykowanego wymiennika ciepła. Może to być wymiennik poziomy lub pionowy. Pierwszy wariant wymaga posiadania dużej działki, ponieważ wymiennik jest wykopywany na dużym obszarze na niewielkiej głębokości. Druga opcja wymaga odwiertów na głębokość nawet 100 m. Gruntowa pompa ciepła jest wydajnym źródłem energii, jednak jest to wymagające przedsięwzięcie pod względem infrastrukturalnym i finansowym

·    Wodna pompa ciepła - w tym wypadku źródłem ciepła jest woda. Wodna pompa ciepła potrzebuje dwóch studni głębinowych – czerpnej i zrzutowej. Jest to droga inwestycja, a sam system wymaga systematycznego czyszczenia (duża ilość wapnia, żelaza i manganu w wodzie może prowadzić do zapychania się filtrów i zniszczenia całej instalacji). Takie rozwiązanie ma jednak bardzo wysoką efektywność (wyższą niż pompy ciepła gruntowe).

·          Powietrzne pompy ciepła – jest to obecnie najbardziej popularne rozwiązanie. Urządzenia te cechują się najkorzystniejszym stosunkiem ceny do wydajności i nie wymagają specjalistycznego montażu. W porównaniu do poprzednich powietrzne pompy ciepła cechują się prostotą. Dlatego znajdują zastosowanie zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach usługowych bądź przemysłowych. Decydując się na ten wariant, mamy do wyboru powietrzne pompy ciepłą monoblok oraz split. Pierwsze rozwiązanie składa się z jednej jednostki (zewnętrznej), natomiast drugie z dwóch (zewnętrznej i wewnętrznej). Pierwszy wariant wyróżnia się prostotą montażu oraz wyższą niezawodnością (układ chłodniczy jest fabrycznie zamknięty w hermetycznej obudowie).

Jak dobrać moc pompy ciepła

To jaką moc powinna mieć nasza pompa ciepła, zależy od kilku czynników. Zakładając, że pompa ma zadbać zarówno o komfort termiczny mieszkańców domu, jak i o przygotowanie ciepłej wody użytkowej, dobierając pompę ciepła, musimy zwrócić uwagę na:

  • lokalizację budynku,
  • powierzchnię domu,
  • zapotrzebowanie na moc cieplną budynku (rodzaj i jakość izolacji cieplnej domu/zużycie paliwa),
  • roczne zużycie wody przez mieszkańców,

Dlaczego w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na lokalizację budynku. Otóż to w dużej mierze od szerokości geograficznej zależy jakie temperatury panują w naszym otoczeniu w ciągu roku. Od tego zależy punkt biwalentny, czyli sytuacja, w której musi załączyć się grzałka. Grzałka włącza się, kiedy ilość ciepła dostarczanego przez pompę nie zaspokaja potrzeb energetycznych budynku tzn. poniżej zakresu temperatury działania pompy. Pompę ciepła powietrze woda dobieramy w taki sposób, aby w punkcie biwalentnym, charakterystycznym dla danego regionu zaspokajała samodzielnie 100% zapotrzebowania na ciepło. Robimy to zgodnie z normą PN-EN 12831.

Kolejnym punktem jest powierzchnia budynku. Pamiętajmy, że moc pompy ciepła dobieramy dla całego budynku, a nie tylko pomieszczeń ogrzewanych. Powierzchnia budynku przekłada się bezpośrednio na zapotrzebowanie energetyczne domu. Jest to kluczowy wskaźnik w tym kontekście. Parametr ten zależy od technologii, w jakiej został wzniesiony budynek, rodzaju izolacji, jakości stolarki otworowej i typu wentylacji. Szacuje się, że dom wzniesiony zgodnie z obecnymi standardami ma zapotrzebowanie na poziomie 70 W/m2.

Kolejnym krokiem jest ustalenie zapotrzebowania na c.w.u. Zakłada się, że średnio jedna osoba zużywa na dobę ok. 50 l wody o temperaturze 45°C i stanowi to wartość 250 W na osobę. Zatem dla rodziny 5-osobowej mamy 5 x 0,25 kW = 1,25 kW.

Podsumowanie

Pompa ciepła to urządzenie, które ma dbać o nasz komfort termiczny przez wiele lat, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie doboru systemu fachowcom. W taki sposób będziemy mieć pewność, że pompa będzie działać wydajnie i przede wszystkim oszczędnie.