Wiele mówi się o pompach ciepła, jako ogrzewaniu na miarę XXI wieku. Powietrzne pompy ciepła są nowoczesne, ekologiczne i oszczędne. Spełniają wszystkie kryteria wyboru współczesnych inwestorów (zarówno do domów prywatnych, jak i do budynków komercyjnych). Warto zatem wytłumaczyć, jak działa i pracuje pompa. Trzeba przyznać, że jest to całkowicie inna technologia niż kotły, które przez wiele dekad stanowiły podstawowe źródło ciepła w naszym kraju.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda jest bardzo podobna do działania lodówki. W tym przypadku jednak proces ten jest odwrócony. Cykl rozpoczyna się od poboru ciepła z dolnego źródła. Jak sama nazwa wskazuje, w powietrznych pompach ciepła jest to powietrze. Energia jest odbierana w parowniku, poprzez odparowanie czynnika chłodniczego.

Drugim etapem jest sprężenie czynnika roboczego w sprężarce. Jego ciśnienie i temperatura gwałtownie wzrastają. Ciepło jest oddawane w skraplaczu, w którym czynnik roboczy kolejny raz zmienia stan skupienia. Ostatnim etapem procesu jest zawór rozprężny, gdzie trafia schłodzony czynnik. Tam się oziębia i ponownie wędruje do parownika.

Jak często włącza się pompa ciepła?

Jak już wcześniej wyjaśniliśmy, pompy ciepła pracują w cyklach. Oznacza to, że urządzenie nie jest aktywne cały czas. Stabilna praca pompy ciepła to 2-3 włączeń na godzinę. Przyjmuje się, że pompy ciepła pracują średnio od 2000 do 3000 godzin rocznie. Optymalna wartość to około 2500 razy.

Działanie pompy ciepła może być zakłócone przez nieodpowiedni dobór mocy urządzenia do potrzeb energetycznych budynku. Kiedy moc pompy ciepła jest zbyt duża, cykle pracy sprężarki będą krótsze i częstsze. Takie działanie skraca żywotność sprężarki, która jest sercem całego układu.

Powyższa sytuacja może występować nawet w przypadkach, w których moc urządzenia jest dobrana prawidłowo. Mowa o sytuacji, gdy na zewnątrz panuje tzw. temperatura umiarkowana. W takim okresie nasz budynek nie potrzebuje, aż tak dużo energii cieplnej. Aby zapewnić stabilną pracę pompy w tych warunkach, warto zainwestować w zbiornik buforowy. Dzięki niemu cykle pracy sprężarki będą odpowiednio długie, a ciepło akumulowane w wodzie będzie w dalszej kolejności oddawane do pomieszczeń zgodnie z zapotrzebowaniem.

Czy pompa ciepła jest głośna?

Na wstępie warto zaznaczyć, że pompy ciepła typu monoblok składają się wyłącznie z jednostek zewnętrznych. W taki sposób pozbywamy się potencjalnego hałasu wewnątrz domu. Ponadto nowoczesne powietrzne pompy ciepła Shizen charakteryzują się głośnością pracy porównywalną do pracy komputera na podwyższonych obrotach.

Co daje takie rozwiązanie? Otóż możemy być pewni, że pompa ciepła nie zakłóci naszego spokoju nawet, jeśli będzie zamontowana w pobliżu okien sypialni lub salonu oraz nie będzie przeszkadzać w popołudniowym relaksie na tarasie.

Podsumowanie

Decydując się na montaż pompy ciepła, decydujemy się przede wszystkim na komfort. Możemy zapomnieć o uzupełnianiu paliwa czy kontrolowaniu temperatury. Mimo że cały proces i sposób działania wydaje się skomplikowany, to możemy śmiało stwierdzić, że pompy ciepła to urządzenia proste, które zostały zaprojektowane po to, by pomóc generować oszczędności i zautomatyzować proces grzewczy.