Pompy ciepła dają możliwość efektywnego i taniego ogrzewania domu. Czerpanie korzyści z eksploatacji tych urządzeń jest jednak możliwe wyłącznie pod warunkiem prawidłowego montażu i mądrego użytkowania. Proces termodynamiczny zachodzący w pompach ciepła może się wydawać skomplikowany, jednak sam montaż urządzenia i jego obsługa zostały maksymalnie uproszczone. Jest to jedna z zalet tego rozwiązania. Decydując się na pompę ciepła, otrzymujemy wydajne źródło ciepła, które możemy obsługiwać z poziomu urządzeń mobilnych, a sam proce montażu nie jest bardziej skomplikowany od montażu tradycyjnych kotłów. Poniżej przedstawiamy jego przebieg – krok po kroku.
Pierwszy etap
Równie ważnym etapem co sam montaż jest dobór pompy ciepła. Urządzenie należy dostosować do własnych potrzeb i preferencji. Jeśli chodzi o typ, to na rynku występuje wiele wariantów urządzeń. Największą popularność zyskały powietrzne pompy ciepłą typu split i monoblok. W kontekście samego procesu montażu te drugie zdecydowanie przeważają nad pierwszymi. Istotniejszym aspektem jest moc urządzenia. Musi ona być dostosowana do zapotrzebowania energetycznego budynku. Na ten parametr wpływa szereg czynników, np. jakość stolarki otworowej, izolacyjność przegród nieprzezroczystych oraz rodzaj zastosowanej instalacji wentylacyjnej. Szacuje się, że w nowych budynkach jednorodzinnych zapotrzebowanie energetyczne wynosi około 70 kWh/m2/rok. Na tej podstawie można obliczyć, ile energii cieplnej trzeba będzie wyprodukować, aby zapewnić komfort cieplny domowników. Jest to wartość, którą powinniśmy się kierować podczas doboru pompy ciepła. Jest to kluczowe dla jej efektywności i kosztów ogrzewania domu.
Montaż pompy ciepła
Dlaczego pompy ciepła typu monoblok są atrakcyjniejszym rozwiązaniem w kontekście montażu niż urządzenia typu split? Otóż powietrzna pompa ciepła monoblok składa się z jednej jednostki (w systemach typu split są to dwie jednostki, czyli więcej elementów do montażu). Jest to jednostka zewnętrzna. Przed rozpoczęciem montażu musimy pamiętać, że pompa ciepła monoblok musi być zamontowana na odpowiedniej wysokości, tj. przynajmniej 300 mm nad podłożem. Najczęściej do spełnienia tego warunku wykorzystuje się betonowy cokół. Alternatywą jest konstrukcja modułowa. Warto zaznaczyć, że kierunki świata nie wpływają na pracę pompy, dzięki czemu możemy ją zamontować po dowolnej stronie budynku (najlepiej jak najbliżej kotłowni). Urządzenia Shizen możemy montować nawet w pobliżu sypialni bądź salonu, ponieważ charakteryzują się cichą pracą. Podczas montażu pompy ciepła na konstrukcji wsporczej bądź betonowym fundamencie nie możemy zapomnieć o zastosowaniu odpowiednich podkładek izolacyjnych i wykonaniu odpływów.
Po zamontowaniu jednostki centralnej należy wykonać połączenie między aparaturą hydrauliczną znajdującą się wewnątrz budynku a pompą ciepła. Nie można zapomnieć oczywiście o zasileniu urządzenia energią elektryczną. Przekrój przewodu jest determinowany przede wszystkim mocą urządzenia i wytycznymi producenta.
Na co zwrócić uwagę?
Mimo że montaż pompy ciepła monoblok nie wymaga specjalnych uprawnień, warto go zlecić fachowcom. Pompa ciepła to urządzenie, które ma nam posłużyć przez wiele lat, dlatego warto być pewnym, że montaż przebiegł jak należy.
Instalatorowi warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie pompy przed przerwami w dostawach prądu. Może to skutkować zamarznięciem przewodów między urządzeniem a kotłownią. Jednym z rozwiązań tego problemu jest montaż zaworów antyzamrożeniowych na zewnątrz budynku, zaraz za wejściem i wyjściem z jednostki. Alternatywą jest montaż zaworu zwrotnego na zasilaniu z jednostki zewnętrznej, który uniemożliwia cofnięcie się wody z układu CO domu do jednostki zewnętrznej.
PodsumowanieWybierając instalatora pompy ciepła, weźmy pod uwagę również obsługę poinstalacyjną. Shizen jako producent pomp ciepła oferuje nie tylko atrakcyjne ceny pomp ciepła, ale również rozwiniętą sieć instalatorów i serwisantów w całej Polsce. Daje to komfort i bezpieczeństwo podczas eksploatacji.