Pompy ciepła to urządzenia charakteryzujące się dużą uniwersalnością. Co to oznacza? Otóż za pomocą powietrznych pomp ciepła możemy ogrzać zarówno małe, jak i duże domy. Uniwersalność dotyczy nie tylko ogrzewanej powierzchni, ale również technologii, w jakiej został wzniesiony budynek. Jeśli jesteśmy posiadaczami starszych domów, bez oporu możemy zdecydować się na ogrzewanie ich pompą ciepła. Jest to możliwe dzięki dużym zakresom mocy w urządzeniach dostępnych na rynku.

Nowoczesne pompy Shizen występują w wariantach o mocy w przedziale od 9 kW do 23 kW.  Oznacza to, że jesteśmy w stanie ogrzać zarówno dom niewielki dom o powierzchni 130 m2, jak i znacznie większy, o powierzchni 250 m2. Poniżej podpowiadamy jaką moc urządzenia dobrać do przytoczonych przykładów.

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Moc pompy ciepła zależy od kilku czynników. Podstawą jest oczywiście powierzchnia ogrzewanego domu. Następnie należy zwrócić uwagę na zapotrzebowanie energetyczne budynku. Pozostałe aspekty to liczba domowników i lokalizacja, w której znajduje się dom.

Zapotrzebowanie energetyczne budynku wynika przede wszystkim z technologii, jaka została zastosowana podczas jego wznoszenia. Mowa o izolacyjności ścian zewnętrznych, dachu, fundamentów i piwnic; jakości stolarki otworowej czy też rodzaju instalacji wentylacyjnej.

Szacunkowe zapotrzebowanie energetyczne dla różnego rodzaju budynków kształtuje się następująco:

  • Budynek pasywny – 10-15 W/m2.
  • Budynek energooszczędny – 50-70 W/m2.
  • Budynek z dobrą izolacją cieplną – 60-80 W/m2.
  • Starszy budynek ze słabą izolacją cieplną – 100-120 W/m2.
  • Budynek nieocieplony – 150-200 W/m2.

Znając te wartości i charakterystykę własnego budynku, w prosty sposób możemy oszacować moc pompy ciepła powietrze woda. Powstające obecnie budynki muszą mieć zapotrzebowanie energetyczne nie większe niż 70 W/m2. Jest to regulowane odpowiednimi normami. Taką wartość możemy przyjąć dla naszego przykładu.

W efekcie, do ogrzania domu o powierzchni 130 m2 potrzebujemy pompę ciepła o mocy około 9 KW, natomiast dla domu o powierzchni 250 m2 jest to urządzenie 17,5 kW.

Wartości te wystarczą jednak wyłącznie do ogrzania budynku. Jeśli chcemy, aby nasza pompa ciepła podgrzewała również wodę użytkową, jej moc powinna być większa. Szacuje się, że każdy domownik zużywa około 50 l wody na dobę, a do podgrzania takiej ilości potrzebne jest około 0,25 kW mocy grzewczej. W efekcie, jeśli w naszym domu mieszkają 4 osoby, do mocy pompy ciepła musimy dodać kolejny 1 kW.

Jak lokalizacja domu wpływa na moc pompy ciepła? Przede wszystkim zmiana temperatur zewnętrznych charakterystyczna dla danego regionu, może wpływać na parametry pompy ciepła, w tym na jej wydajność, szczególnie w przypadku powietrznych pomp ciepła. Warto zaznaczyć, że pompy ciepła Shizen mogą pracować efektywnie nawet w temperaturze -20°C. Jest to możliwe między innymi innowacyjnej technologii EVI, zastosowanej w monoblokowych pompach ciepła Shizen. Na wysoką wydajność naszych produktów wpływają również takie rozwiązania technologiczne, jak sprężarka Panasonic oraz czynnik roboczy R32. Podwójna sprężarka inwerterowa daje możliwość precyzyjnej regulacji wymaganej temperatury wody grzewczej, a czynnik chłodniczy R32 nie tylko jest efektywny, ale również sprzyja środowisku.

Podsumowanie

Dobór pompy ciepła warto zlecić fachowcom. W taki sposób będziemy mieć pewność, że urządzenie będzie prawidłowo dobrane. Jest to niezbędne do efektywnej i oszczędnej pracy pompy ciepła. Zbyt duża lub zbyt mała moc urządzenia da efekt odwrotny od zamierzonego.

Jako producent pomp ciepła oferujemy pełne doradztwo w zakresie doboru urządzenia oraz kompleksową obsługę zawierającą montaż pompy ciepła oraz zagwarantowany, błyskawiczny serwis (naszych fachowców znajdziesz w każdym zakątku Polski).