Pompy ciepła zyskały zaufanie zarówno użytkowników nowych, jak i tych starszych budynków. W pierwszym przypadku do współpracy z powietrzną pompą ciepła zazwyczaj przygotowywane jest ogrzewanie podłogowe, które doskonale sobie w takiej sytuacji radzi. Kupując pompę ciepła powietrze-woda do starszego, już eksploatowanego domu, bardzo często stajemy przed wyzwaniem, ponieważ większość takich budynków jest wyposażonych w grzejniki. W tej sytuacji współpraca między urządzeniem grzewczym a odbiornikami energii nie jest taka prosta. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego oraz przedstawiamy optymalne rozwiązania  grzejnikowe do pomp ciepła.

Powietrzna pompa ciepła a tradycyjne grzejniki

Pompy ciepła to urządzenia niskotemperaturowe. Co to oznacza? Otóż woda w układzie hydraulicznym jest podgrzewana przez powietrzne pompy ciepła do temperatur znacznie niższych niż w przypadku np. kotłów na paliwo stałe. Często są to zakresy pomiędzy 35℃ a 40℃.

Aby tradycyjne grzejniki mogły funkcjonować efektywnie i z pełną mocą, muszą być zasilane wodą o niemal dwukrotnie wyższej temperaturze. Z charakterystyki pracy pompy ciepła wynika, również fakt, iż doskonale współpracuje ona z ogrzewaniem podłogowym. Jest to jeden z powodów, dlaczego montaż pompy ciepła jest tak popularny w powstających budynkach.

W takiej sytuacji należy zastosować grzejniki niskotemperaturowe, które mają małą pojemność wodną, co sprawia, że jednocześnie charakteryzują się jedną z największych powierzchni wymiany ciepła.

Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną

Grzejniki kanałowe są często stosowane w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach i z dużą ilością przeszkleń. Montowane są w podłodze, a ich niewielka masa zapewnia niską bezwładność cieplną, która przekłada się na szybką reakcję na zapotrzebowanie na ciepło. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązań to, że kaloryfery podłogowe są wyposażone w wentylatory, które znacznie zwiększają efektywność urządzenia i jeszcze bardziej redukują czas reakcji na zapotrzebowanie na ciepło.Jeżeli temperatura spadnie poniżej wcześniej ustalonego poziomu, kaloryfer rozpoczyna swoją pracę i natychmiast podwyższa dynamikę przepływu powietrza.

Taki efekt można uzyskać dzięki precyzyjnemu sterowaniu, które jest kolejną zaletą grzejników kanałowych z konwekcją wymuszoną. To właśnie dzięki połączeniu wszystkich powyższych cech, grzejniki te mogą być zasilane niskotemperaturowo i dobrze sprawdzają się we współpracy z pompami ciepła.

Klimakonwektory a pompa ciepła powietrze-woda

Klimakonwekotry to rozwiązanie, które bardzo przypomina tradycyjne grzejniki. Dzięki nim możemy nie tylko ogrzewać pomieszczenie, ale również chłodzić. Analogicznie do grzejników kanałowych, wymuszają przepływ powietrza za pomocą wentylatorów, co daje możliwość zasilania niskotemperaturowego.

Klimakonwektory charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną - pozwalają na obniżenie temperatury wody w trybie grzewczym. Na rynku są dostępne zarówno klimakonwektory sufitowe, jak i przypodłogowe.

Grzejniki płytowe do powietrznych pomp ciepła

Grzejniki płytowe można zaliczyć do grupy tradycyjnych grzejników, jednak jest jeden element, który je wyróżnia. Charakteryzują się dużą powierzchnią grzewczą. Dzięki temu mogą ogrzać pomieszczenie, nawet jeśli trafia do nich woda o niższej temperaturze. Ten wariant bardzo dobrze sprawdza się podczas termomodernizacji budynków. Nie wymaga przebudowy instalacji, a jedynie wygospodarowania nieco większej powierzchni na grzejnik.

Podsumowanie

Jak widać, rozwiązań jest wiele. Warto się nimi zainteresować i nie rezygnować z pompy ciepła tylko dlatego, że nie mamy możliwości rozprowadzenia podłogówki. Powyższe technologie doskonale sobie poradzą we współpracy z powietrzną pompą ciepła i będziemy mogli się cieszyć tanim, bezobsługowym i ekologicznym ogrzewaniem domu.