Analizując sposoby ogrzewania domu za pomocą energii elektrycznej, wśród najpopularniejszych rozwiązań wymienia się tradycyjne piece elektryczne czy też folie grzewcze. W ostatnich latach dużą popularność zyskały również kable grzejne, które coraz częściej są wykorzystywane w polskich domach. Liderem w obszarze wykorzystania energii elektrycznej do ogrzewania domu nadal są pompy ciepła i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie może się to zmienić. Czy kable grzewcze mogą zagrozić pozycji pomp ciepła i stać się atrakcyjniejszą alternatywą? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule, porównując obie technologie.
Zasada działania
Powietrzne pompy ciepła monoblok bądź split wykorzystują energię znajdującą się w otoczeniu. Za pomocą obiegu termodynamicznego przekazują ją do instalacji hydraulicznej w budynku. Specyfika całego procesu pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej sprawności, dzięki czemu z każdej pobranej kilowatogodziny energii elektrycznej możemy uzyskać nawet pięć kilowatogodzin energii cieplnej. Jest to zasługa m.in. czynnego udziału sprężarki w obiegu termodynamicznym.
Kable grzejne to nic innego jak izolowane i ekranowane druty oporowe umieszczone w ochronnej powłoce. Jest to elektryczny wariant ogrzewania podłogowego. Każdy kabel ma określoną moc. Odstępy między przewodami (rozstaw) powinny być takie, by osiągnąć równomierny rozkład temperatury na powierzchni. Posadzka przygotowana do takiego wariantu ogrzewania powinna się składać z warstwy izolacji termicznej, folii polietylenowej oraz siatki metalowej. Przewody grzejne mocowane są do siatki metalowej za pomocą opasek zaciskowych.
Podłączenie przewodów grzejnych do instalacji należy wykonać za pomocą regulatora temperatury. Powinien się on znajdować w puszce podtynkowej, do której doprowadzamy przewody zasilające (230 V), przewód zasilający przewodu grzejnego oraz przewód czujnika temperatury w rurce osłonowej. Nie zaleca się układania przewodów grzejnych pod szafami bez nóżek lub pod materacem leżącym bezpośrednio na podłodze. Utrudnione odprowadzenie ciepła może prowadzić do uszkodzenia przewodów.
Koszty
Porównując koszty zakupu i montażu pompy ciepła i przewodów grzejnych, ogrzewanie podłogowe z kablami grzejnymi może być o kilkanaście procent tańsze niż tradycyjna podłogówka z pompą ciepła powietrze-woda. Biorąc jednak pod uwagę koszty eksploatacyjne, role się odwracają. Pompy ciepła dzięki swojej sprawności są obecnie najtańszym źródłem ciepła wśród technologii dostępnych na rynku. Z każdej kilowatogodziny pobranej energii elektrycznej otrzymujemy kilka kilowatogodzin energii cieplnej. Niestety w przypadku kabli grzewczych stosunek ten wynosi 1:1. Musimy pobrać dokładnie tyle prądu, ile potrzebujemy energii cieplnej (odejmując jeszcze od tego straty).
W taki sposób cena pompy ciepła, szybko się zwróci i będziemy mogli się cieszyć tanim, odnawialnym źródłem energii.
Eksploatacja
Zarówno system oparty o kable grzewcze, jak i pompy ciepła to ogrzewanie całkowicie bezobsługowe. Parametrami pracy obu systemów możemy sterować z poziomu urządzeń mobilnych. Jeśli chodzi o niezawodność, to tutaj również sytuacja wygląda podobnie. W przypadku pomp ciepła musimy się liczyć z częstszymi przeglądami, jednak sama potencjalna awaria urządzenia jest zdecydowanie prostsza do wyeliminowania niż w przypadku uszkodzenia kabla grzejnego (konieczne jest skuwanie wylewki).
Pamiętajmy również o tym, że same kable grzejne nie uczestniczą w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Musimy liczyć się z koniecznością użycia dodatkowego źródła ciepła lub energochłonnych grzałek elektrycznych. Pod tym względem pompa ciepła jest bardziej wszechstronna.
Co wybrać?
W czasach, kiedy ceny energii rosną, warto zaopatrzyć się w źródło ciepła, które zużyje jej najmniej. Tej charakterystyce odpowiadają zdecydowanie pompy ciepła powietrze-woda, dzięki którym możemy generować oszczędności każdego miesiąca.