Moje ciepło – ruszył program dopłat do pomp ciepła  

Pompy ciepła to obecnie najbardziej oszczędne rozwiązanie grzewcze do domu prywatnego. Urządzenia te zdecydowanie liderują w branży, zostawiając w tyle konwencjonalne źródła energii. Od niedawna mamy możliwość otrzymania dofinansowania pomp ciepła. W efekcie otrzymujemy źródło ciepła, które nie tylko będzie tanie w utrzymaniu, ale również jest konkurencyjne pod względem kosztów inwestycji.

Program Moje Ciepło – dla kogo?

Moje Ciepło to program, który ruszył 29 kwietnia 2022 roku i będzie trwał do 2026 roku lub do wyczerpania budżetu (600 mln zł). Beneficjentami przedsięwzięcia są właściciele nowych domów jednorodzinnych.

Jako nowe budynku mieszkalne jednorodzinne, traktowane są obiekty, w przypadku których:

  • nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn.zm.) albo
  • złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 r. lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.

Budynek musi spełniać jeszcze jeden bardzo ważny warunek. Aby móc skorzystać z dofinansowania, dom musi charakteryzować się podwyższonym standardem energetycznym. Co to oznacza? Otóż wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) nie może przekraczać 63 kWh /m2/rok. Dotyczy to wszystkich wniosków składanych w roku 2022. Jeśli planujemy składać wniosek o dofinansowanie w kolejnych latach, musimy się liczyć z tym, że wartość ta nie będzie mogła przekroczyć 55 kWh/m2/rok.

Wysokość dotacji i zakres dotowanych przedsięwzięć

 W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na:

  • zakup/montaż gruntowych pomp ciepła - pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem;
  • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługujący cały budynek) z osprzętem;
  • zakup/montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem.

Wysokość dotacji jest uzależniona m.in. od rodzaju pompy ciepła. Dla pomp powietrznych maksymalna kwota, którą możemy uzyskać to 7 tys. złotych, natomiast dla pomp gruntowych wynosi ona 21 tys. zł.

Nabór wniosków odbywa się przez stronę mojecieplo.gov.pl, w trybie ciągłym od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r.

Podsumowanie

Moje Ciepło to program, który budził zainteresowanie nie tylko branży, ale również wszystkich, którzy wstrzymywali się z decyzją o rodzaju źródła ciepła zastosowanego w nowym domu. W tym momencie należy spodziewać się tzw. boomu na pompy ciepła, ponieważ tak atrakcyjnej opcji na to odnawialne źródło energii, na rynku jeszcze nie było.

Adres

AMS Full Serwis Marcin Kaczmarek
ul. Świerkowa 23, 98-200 Sieradz

Biuro
biuro@pompyshizen.pl
Dział zamówień
+48 577 522 795
Dział serwisu
+48 577 522 767
chevron-down