Pompy ciepła to obecnie najbardziej oszczędne rozwiązanie grzewcze do domu prywatnego. Urządzenia te zdecydowanie liderują w branży, zostawiając w tyle konwencjonalne źródła energii. Od niedawna mamy możliwość otrzymania dofinansowania pomp ciepła. W efekcie otrzymujemy źródło ciepła, które nie tylko będzie tanie w utrzymaniu, ale również jest konkurencyjne pod względem kosztów inwestycji.
Moje Ciepło to program, który ruszył 29 kwietnia 2022 roku i będzie trwał do 2026 roku lub do wyczerpania budżetu (600 mln zł). Beneficjentami przedsięwzięcia są właściciele nowych domów jednorodzinnych.
Jako nowe budynku mieszkalne jednorodzinne, traktowane są obiekty, w przypadku których:
Budynek musi spełniać jeszcze jeden bardzo ważny warunek. Aby móc skorzystać z dofinansowania, dom musi charakteryzować się podwyższonym standardem energetycznym. Co to oznacza? Otóż wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) nie może przekraczać 63 kWh /m2/rok. Dotyczy to wszystkich wniosków składanych w roku 2022. Jeśli planujemy składać wniosek o dofinansowanie w kolejnych latach, musimy się liczyć z tym, że wartość ta nie będzie mogła przekroczyć 55 kWh/m2/rok.
W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na:
Wysokość dotacji jest uzależniona m.in. od rodzaju pompy ciepła. Dla pomp powietrznych maksymalna kwota, którą możemy uzyskać to 7 tys. złotych, natomiast dla pomp gruntowych wynosi ona 21 tys. zł.
Nabór wniosków odbywa się przez stronę mojecieplo.gov.pl, w trybie ciągłym od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r.
Moje Ciepło to program, który budził zainteresowanie nie tylko branży, ale również wszystkich, którzy wstrzymywali się z decyzją o rodzaju źródła ciepła zastosowanego w nowym domu. W tym momencie należy spodziewać się tzw. boomu na pompy ciepła, ponieważ tak atrakcyjnej opcji na to odnawialne źródło energii, na rynku jeszcze nie było.
AMS Full Serwis Marcin Kaczmarek
ul. Świerkowa 23, 98-200 Sieradz