Pompy ciepła są obecnie jednym z pierwszych wyborów właścicieli nowych domów. W nowoczesnym budownictwie dominują instalacje grzewcze oparte o podłogówkę, co doskonale uzupełnia się z charakterystyką pracy pomp ciepła. Jednak urządzenia te są również popularne w przypadku termomodernizacji starszych budynków. Tam najczęściej mamy do czynienia z tradycyjnymi grzejnikami. W jaki sposób powietrzne pompy ciepła mogą współpracować z tak zaplanowaną, tradycyjną instalacją grzewczą? Poniżej wyjaśniamy podstawowe kwestie w tej dziedzinie.

Charakterystyka pracy pompy ciepła i grzejników

Różnicę między pompą ciepła a tradycyjnymi grzejnikami stanowi temperatura wody. Jak działa pompa ciepła? Otóż pompy ciepła powietrze woda to urządzenia niskotemperaturowe, które zasilają instalację grzewczą, wodą o temperaturze na poziomie 30 – 40°C. Jest to powód, dla którego pompy ciepła dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Są to temperatury idealne dla ogrzewania płaszczyznowego.

Tradycyjne grzejniki to urządzenia pracujące na wyższych temperaturach. Temperatura wody zasilającej zazwyczaj wynosi od ok. 60°C do 75°C. Pamiętajmy, że im mniejsza różnica temperatury pomiędzy źródłem dolnym a górnym, tym większa moc i efektywność urządzenia oraz niższe koszty eksploatacyjne. W takiej sytuacji należy podkreślić, że pompa ciepła może współpracować z tradycyjnymi grzejnikami, jednak rozwiązanie takie dla systemu grzewczego nie jest najkorzystniejsze. Pozostawanie starych grzejników ściennych po wymianie kotła na pompę ciepła i zasilanie ich wodą o temperaturze mniejszej niż wymagana spowoduje, że instalacja będzie znacznie mniej wydajna.

Grzejniki do pompy ciepła

Powyższe stwierdzenie nie oznacza, że podczas termomodernizacji starszego budynku musimy skuwać wylewkę, aby rozprowadzić ogrzewanie podłogowe. Na szczęście, producenci systemów grzewczych, wyszli naprzeciw potrzebom użytkowników starszych domów i umieścili w swoich ofertach grzejniki niskotemperaturowe, specjalnie przygotowane do współpracy z zasilaniem niskotemperaturowym. Charakteryzują się one zmniejszoną masą własną i małą pojemnością wodną, które przekładają się na minimalną bezwładność cieplną.

Alternatywą mogą być grzejniki płytowe, które mają płaskie i duże powierzchnie przekazujące ciepło na drodze promieniowania. Jeśli modernizujemy dom i chcemy zastąpić tradycyjne grzejniki źródłem ciepła, które będzie efektywnie współpracować z pompą ciepła, grzejniki płytowe mogą być doskonałym rozwiązaniem, ze względu na ich nowoczesną budowę i prosty montaż. Dobór powierzchni grzejników do mocy pompy ciepła należy powierzyć fachowcom, ponieważ jest to aspekt kluczowy dla wydajności całego systemu.

Ciekawym rozwiązaniem są również grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną. Zasada ich działania polega na zastosowaniu specjalnych wentylatorów dla zwiększenia dynamiki przepływu powietrza. Ponadto ich niewielka masa gwarantuje niską bezwładność cieplną, która przekłada się na szybką reakcję na zapotrzebowanie cieplne.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła

Jednym z rozwiązań do modernizowanych budynków może być wysokotemperaturowa pompa ciepła. W takich urządzeniach uzyskać można na wyjściu temperaturę do 80°C. W wysokotemperaturowych pompach ciepła stosuje się technologię EVI (zaawansowany wtrysk par – Enhanced Vapor Injection). Aby takie rozwiązanie można było zastosować w pompach ciepła, urządzenie wymaga zmodyfikowanego obiegu chłodniczego. Znajdują się w nim dodatkowe elementy – drugi zawór rozprężny i wymiennik ciepła. Pompy ciepła monoblok Shizen jako jedne z niewielu urządzeń na rynku zostały wyposażone w tę technologię, dzięki czemu wyróżniają się obecnie najwyższym współczynnikiem COP wśród konkurencji i szerokim zakresem pracy.

Podsumowanie

Wiele osób zada sobie pytanie, czy warto wymieniać grzejniki i inwestować w pompę ciepła. Odpowiedź jest jednoznaczna. Pompy ciepła to obecnie najefektywniejsze urządzenia na rynku, które mogą ogrzać nasz dom nawet dwukrotnie taniej niż kotły na paliwo stałe. Koszt pompy ciepła szybko się zwróci, a my będziemy się cieszyć tanim i ekologicznym źródłem ciepła.