Ogrzewanie gazowe już dawno ugruntowało sobie pozycję na polskim rynku grzewczym. Z takiego rozwiązania korzystają miliony Polaków. Ostatnie lata przyniosły jednak pewną zmianę. Kotły gazowe są wypierane z polskich kotłowni przez pompy ciepła. Idąc z duchem czasu, coraz chętniej wybieramy właśnie odnawialne źródła energii. Wiele osób zadaje sobie pytanie, które rozwiązanie jest lepsze. W niniejszym tekście postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zasada działania

Pompy ciepła i kotły gazowe opierają się na skrajnie różnych zjawiskach. W pompach ciepła zachodzi proces termodynamiczny z udziałem energii elektrycznej i czynnika roboczego, w wyniku którego powstaje ciepło. W kotłach gazowych spalane jest paliwo konwencjonalne. Obie technologie mogą występować w różnych wariantach, które różnią się od sobie zasadą działania, sprawnością i kosztami. Dla potrzeb tego tekstu porównujemy najpopularniejsze rozwiązania, czyli pompy ciepła powietrze-woda i kondensacyjne kotły gazowe.

Eksploatacja

Zarówno pompy ciepła, jak i kotły gazowe charakteryzują się bezobsługową eksploatacją. Jest to bardzo ważna zaleta w dzisiejszych czasach. Oba rozwiązania dają możliwość zdalnego sterowania parametrami temperaturowymi i częstotliwością cykli grzewczych. Oba warianty mogą współpracować z ogrzewaniem podłogowym, co obecnie jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, szczególnie w nowych domach.

Zarówno w przypadku pomp ciepła, jak i kotłów gazowych kotłownie nie są narażone na zabrudzenia i wszechobecny pył, który doskonale znamy z kotłów na paliwa stałe.

Koszty

Kotły gazowe to urządzenia znacznie tańsze niż powietrzne pompy ciepła. Czy to oznacza, że są bardziej opłacalne? Nic bardziej mylnego. Otóż decydując się na ogrzewanie gazowe, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z konieczności wykonania drogiego przyłącza lub dzierżawienia zbiornika na gaz (w przypadkach, kiedy nie mamy dostępu do rurociągów). W taki sposób koszty się praktycznie zrównują.

Kolejnym ważnym aspektem są koszty eksploatacyjne. Powietrzna pompa ciepła charakteryzuje się obecnie najniższym kosztem wytworzenia 1 kWh energii cieplnej, wśród urządzeń dostępnych na rynku. Oznacza to, że każdy sezon grzewczy z pompą ciepła to realne oszczędności. Wahania cen gazu z ostatnich miesięcy jeszcze lepiej obrazują tę różnicę między rentownością pomp ciepła i kotłów gazowych.

Warto podkreślić możliwość współpracy pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Własna elektrownia słoneczna pozwoli zredukować koszty ogrzewania domu do minimum. W taki sposób, darmowe ogrzewanie domu już nie jest tylko utopijną wizją, ale realnym rozwiązaniem. Chcąc połączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, musimy się liczyć ze sporą inwestycją, jednak mamy pewność, że zwróci się ona bardzo szybko.

Wpływ na środowisko

Jak już wcześniej wspomniano, pompy ciepła to odnawialne źródła energii. Urządzenia te wytwarzają zdecydowanie mniej dwutlenku węgla niż kotły węglowe, olejowe, gazowe czy nawet urządzenia kogeneracyjne. Obecnie nie ma na rynku równie ekologicznego źródła ciepła. Warto to wziąć pod uwagę w perspektywie zaostrzających się norm emisyjnych. Kolejne lata mogą przynieść radykalne ograniczenia możliwości spalania paliw konwencjonalnych, co oznaczałoby konieczność wymiany kotłów gazowych na odnawialne źródło energii.

Co wybrać?

Pompy ciepła weszły na polski rynek stosunkowo niedawno. W porównaniu z nimi, kotły gazowe starą technologią. Czy przestarzałą? Być może, na tę chwilę to zbyt wyolbrzymione stwierdzenie, ale możemy być pewni, że rynek systemów grzewczych będzie się rozwijał właśnie w kierunku pomp ciepła, a nie kotłów gazowych. Warto iść z duchem czasu i wybrać urządzenie, które nie tylko efektywnie zapewni komfort cieplny, ale przede wszystkim zrobi to tanio i ekologicznie. Takie połączenie mogą zapewnić jedynie pompy ciepła.