W czasie rosnących cen gazu i paliw stałych coraz więcej osób kieruje swój wzrok na źródła ciepła wykorzystujące do zapewnienia komfortu termicznego energię elektryczną. Są wykorzystywane do tego zróżnicowane technologie. Najpopularniejszym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła, które zdominowały rynek. Jako odnawialne źródła energii, pompy ciepła powietrze woda idealnie wpisują się w priorytety współczesnych użytkowników. Wśród konkurentów pomp ciepła na rynku można wymienić m.in. maty grzewcze, które stanowią mniej popularną alternatywę. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Które z nich wybrać? Podpowiadamy!

Wady i zalety pomp ciepła

Główną zaletą pomp ciepła jest ich niezwykle ekonomiczna eksploatacja. Co to znaczy? Otóż bardzo ważnym wskaźnikiem w pracy pomp ciepła jest parametr COP. Oznacza on, ile energii cieplnej wyprodukuje urządzenie, z każdej jednostki pobranej energii elektrycznej. Nowoczesne pompy ciepła mogą się pochwalić współczynnikiem COP o średniej wartości 5 (jego wahania zależą m.in. od temperatury panującej na zewnętrz). W efekcie, z każdej pobranej kilowatogodziny energii elektrycznej, pompa jest w stanie wyprodukować pięć kilowatogodzin energii cieplnej. W taki sposób pompy ciepła powietrze-woda stały się najbardziej oszczędnym urządzeniem grzewczym wśród wariantów dostępnych na rynku.

Za tak wysoką sprawnością idą kolejne zalety. Mowa o pozytywnym wpływie na środowisko. Pompy ciepła to odnawialne źródła energii, które charakteryzują się zerową emisyjnością lokalną.

Pompy ciepła są również komfortowe w eksploatacji. Zasada działania pomp ciepła pozwala sterować parametrami ich pracy za pomocą urządzeń mobilnych. Ponadto doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym, które staje się standardem w powstających domach. Nowoczesne pompy powietrze-woda mają nie tylko funkcje ogrzewania, ale i chłodzenia budynku.

Wiele osób może próbować zarzucić pompom ciepła konieczność wygospodarowania dodatkowej powierzchni w budynku. Odpowiedzią na te zarzuty są pompy ciepła monoblok, których główna jednostka znajduje się na zewnątrz, a w budynku należy tylko zagospodarować tylko niewielką przestrzeń na osprzęt hydrauliczny.

Teoretyczną wadą pomp ciepła jest znaczny koszt pompy ciepła. Dlaczego teoretyczną? Otóż w praktyce cena pompy ciepła, którą płacimy podczas zakupu urządzenia i montażu pompy ciepła, bardzo szybko się zwraca. Jak już wspomnieliśmy, są to urządzenia, które charakteryzują się najniższym na rynku kosztem wytworzenia energii cieplnej. Cena, którą przyszło nam zapłacić za urządzenie, szybko się zwraca i możemy się cieszyć oszczędnym ogrzewaniem przez wiele lat.

Wady i zalety mat grzewczych

Maty grzewcze wykorzystują energię elektryczną do wytworzenia promieniowania podczerwonego, dzięki któremu ogrzewają pomieszczenie. Taka zasada działania powoduje, że nie musimy wyposażać budynku w instalację centralnego ogrzewania (grzejniki lub ogrzewanie podłogowe). Ma to swoje walory estetyczne oraz redukuje koszty inwestycji podczas budowy nowego domu.

Sam montaż mat na podczerwień jest również prosty i tani. To samo dotyczy dbania o stan techniczny, który w praktyce nic nas nie kosztuje. Maty grzewcze nie wymagają serwisowania ani przeglądów. Niestety pod względem kosztów wytworzenia energii, maty nie wypadają już tak dobrze. Koszty ogrzewania domu tą technologią może być nawet kilkukrotnie wyższe niż w przypadku użytkowania pomp ciepła. Mimo że za montaż i same urządzenia zapłacimy mniej, to musimy się liczyć ze sporymi wydatkami w przyszłości.

Maty grzewcze nie są również w stanie zadbać o ciepłą wodę użytkową dla domowników (w przeciwieństwie do pomp ciepła). Dla wielu jest to kłopotliwe, ponieważ konieczne jest zapewnienie innego źródła energii, które przygotuje c.w.u.

Co wybrać?

Na obecną chwilę wybór między pompą ciepła a matami grzewczymi wydaje się dość prosty. Pompa ciepła powietrze woda to urządzenie, które kompleksowo ogrzeje budynek i wodę użytkową, jednocześnie dbając o nasz portfel i środowisko. Rosnąca popularność tej technologii nie powinna być zaskoczeniem, ponieważ pompy ciepła doskonale wpisują się w potrzeby użytkowników (oszczędności, komfort użytkowania i ekologia). Maty grzewcze stanowią ciekawą alternatywę, która zużywa znacznie więcej energii i to jest główny argument wyjaśniający, dlaczego to nadal tylko „alternatywa”, a nie realna konkurencja dla pomp ciepła.