Pompa ciepła monoblok czy split? – to najczęściej pojawiające się pytanie wśród zainteresowanych tym odnawialnym źródłem energii. Przez długi okres najpopularniejszym rozwiązaniem były pompy ciepła split, jednak w ostatnim czasie się to zmienia. Pompy ciepła monoblok nie są traktowane już jako alternatywa dla splitów, ale jako konkurent, który w wielu aspektach wypada zdecydowanie lepiej. Warto pamiętać, że wybór rodzaju pompy ciepła zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i możliwości. Poniżej przedstawiamy główne różnice między obiema technologiami oraz określamy ich mocne i słabe strony. Artykuł ten może być cenny poradnikiem dla wszystkich, którzy nie wiedzą, który rodzaj pompy ciepła wybrać do swojego budynku.

Budowa pomp ciepła split i monoblok

Zasadniczą różnicą między oboma wariantami jest budowa urządzeń. Pompa ciepła split to urządzenie, które składa się dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Pompa ciepła monoblok składa się wyłącznie z jednostki zewnętrznej. Właśnie z tej charakterystyki wynikają bezpośrednio wady i zalety obu rodzajów. Zasada działania pompy ciepła split i monoblok jest praktycznie taka sama.

Wady i zalety pomp ciepła split

Pompa ciepła powietrze woda typu split charakteryzuje się bardziej skomplikowanym procesem montażu niż pompa monoblokowa. Konieczne jest połączenie modułów rurkami stanowiącymi część układu termodynamicznego, czego może dokonać wyłącznie instalator mający uprawnienia F-gazowe. Wiąże się to również koniecznością przeprowadzania corocznych kontroli szczelności układu. To generuje dodatkowe koszty.

Duża odległość między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną może negatywnie wpływać na sprawność pompy. Nie bez znaczenia jest również stopień złożoności połączenia między jednostkami. Im więcej zagięć, tym większe straty sprawności.

Główną zaletą powietrznych pomp ciepła split jest nieco niższy koszt inwestycji niż w przypadku pomp monoblokowych. Warto jednak zaznaczyć, że przy obecnym tempie rozwoju rynku, różnice te się zacierają i pompę ciepła monoblok można już dostać w cenie zbliżonej do popularnego splita.

Wady i zalet pomp ciepła monoblok

Pompa ciepła typu monoblok to urządzenie, którego wszystkie elementy oraz obieg czynnika roboczego zamknięte zostały w jednej obudowie. Stanowi monolityczną jednostkę. Nie występuje tu ryzyko rozszczelnień, ponieważ pompy monoblok napełniane są czynnikiem roboczym w procesie produkcji w fabryce, gdzie następnie są hermetycznie zamykane i testowane. Wpływa to również pozytywnie na generowany hałas. Pompy monoblokowe są znacznie lepiej wytłumione niż splity.

Mimo tego, że samo urządzenie jest nieznacznie droższe niż pompa typu split, to koszt całej inwestycji może kształtować się na tym samym poziomie. Wynika to z tańszego procesu montażu pompy ciepła (brak konieczności posiadania przez instalatora uprawnień F-gazowych oraz dodatkowych narzędzi).

Jedyną wadą pomp ciepła typu monoblok jest konieczność zabezpieczenia przewodów wodnych. Jeśli dojdzie to przerwy w dostawie prądu, w trakcie mroźnego dnia, przewody mogą zamarznąć. Na szczęście można sobie poradzić z tym problemem na wiele sposobów, nie ponosząc wysokich kosztów.

Pompa ciepła monoblok czy split – co wybrać?

Nowoczesne pompy monoblokowe jak te marki Shizen, wyprzedziły pod względem technologicznym popularne dotychczas splity. Dlaczego? Otóż zwarta budowa monobloku idealnie wpasowuje się w ideę nowoczesnego ogrzewania w budynku typu smart lub aspirującym do takiego miana. Oszczędność powierzchni wewnątrz domu oraz wyższa kultura pracy to coś, co doceniają użytkownicy pomp ciepła typu monoblok.