Pompy ciepła występują na rynku w wielu wariantach. Jest to jedna z zalet, dzięki której zyskały tak duże zaufanie wśród użytkowników zarówno nowych, jak i starszych domów. Najbardziej popularne rozwiązanie to pompy ciepła powietrze woda, które są znacznie częściej wybierane niż pompy gruntowe. Powietrzne pompy ciepła można podzielić na urządzenia typu split i monoblok. Istnieje jeszcze jeden podział, na który również należy zwrócić uwagę. Mowa o pompach niskotemperaturowych i wysokotemperaturowych. Wbrew pozorom, różnica między tymi urządzeniami jest znaczna i wybór odpowiedniej technologii jest kluczowy dla poprawnego i wydajnego funkcjonowania całego systemu grzewczego w budynku.

Niskotemperaturowe pompy ciepła

Niskotemperaturowe pompy ciepła to urządzenia, które są znacznie częściej wybierane do nowych budynków. Jak sama nazwa wskazuje, pracują one na stosunkowo niskich temperaturach. Taka powietrzna pompa ciepła zasila instalację grzewczą wodą o temperaturze  30-40°C.

W taki sposób niskotemperaturowe pompy ciepła najefektywniej współpracują systemami o dużej  powierzchni grzewczej. Zalicza się do nich m.in. ogrzewanie podłogowe oraz ścienne. Jako że takie rozwiązania stają się standardem w nowym budownictwie, inwestorzy decydują się na optymalne źródło ciepła, dedykowane do takich systemów i wybierają właśnie niskotemperaturowe pompy ciepła.

Oczywiście nowy domy i biurowce to nie jedyne miejsce, w którym stosuje się niskotemperaturowe pompy ciepła. Mogą one być wykorzystane również podczas termomodernizacji starszych budynków. Tutaj jednak trzeba zaznaczyć, że niskotemperaturowe pompy ciepła nie współpracują efektywnie z tradycyjnymi grzejnikami. W takiej sytuacji trzeba się liczyć z koniecznością wymiany systemu grzewczego. Tradycyjne grzejniki nie zawsze mogą być wymienione na ogrzewanie podłogowe. Z pomocą przychodzą jednak grzejniki, które doskonale radzą sobie w pracy z niskimi temperaturami. Mowa między innymi o grzejnikach konwektorowych lub kanałowych.

Pompy wysokotemperaturowe

Pompy ciepła wysokotemperaturowe są w stanie produkować wodę o temperaturze dochodzącej aż do 80°C, zachowując przy tym pełną wydajność. W taki sposób pompa ciepła może być alternatywą m.in. dla kotłów na paliwo stałe, które charakteryzują się podobną specyfiką pracy. Wysokotemperaturowa pompa ciepła doskonale poradzi sobie we współpracy z tradycyjnymi grzejnikami.

Dzięki temu, podczas termomodernizacji budynku, instalacja grzewcza nie wymaga całkowitej wymiany. Możemy się cieszyć ekologicznym źródłem ciepła, jednocześnie pozostawiając stare grzejniki, które nadal będą dobrze spełniać swoją funkcję.

Kiedy zastosować pompę wysokotemperaturową, a kiedy niskotemperaturową?

Budując nowy dom, zdecydowanie powinniśmy wybrać opcję z ogrzewaniem podłogowym i pompą ciepła niskotemperaturową. To samo dotyczy termomodernizacji, podczas której mamy możliwość wymiany tradycyjnych grzejników na ogrzewanie podłogowe lub grzejniki dedykowane do współpracy z pompami niskotemperaturowymi. Są to nie tylko starsze budynki, w których taka zmiana jest nieopłacalna, ale również zabytki czy obiekty sakralne.

Pompę ciepła wysokotemperaturową warto zastosować wtedy, gdy przeprowadzamy termomodernizację i nie mamy możliwości wymiany starych, tradycyjnych grzejników. W takiej sytuacji wysokotemperaturowa pompa ciepła będzie znacznie atrakcyjniejszą alternatywą niż kocioł na paliwo stałe.

Można śmiało stwierdzić, że pompy ciepła wysokotemperaturowe zostały stworzone po to, aby dać możliwość korzystania z ekologicznego i oszczędnego źródła ciepła, wszystkim, którzy nie mają możliwości montażu niskotemperaturowej pompy ciepła. Oba rozwiązania mają szereg zalet, dzięki którym zdobyły zaufanie milionów użytkowników na całym świecie. Mowa tu o przede wszystkim o oszczędności, komfortowej eksploatacji i ekologii, która w perspektywie kolejnych lat będzie zyskiwała na znaczeniu. Pompy ciepła powietrze woda idealnie wpisują się w te cechy.