Pompa ciepła to odnawialne źródło energii. Oznacza to, że jej eksploatacja służy nie tylko środowisku, ale również zasobności naszego portfela. Pod względem ekonomicznym jest to obecnie najatrakcyjniejsze rozwiązanie wśród wszystkich dostępnych na rynku. Pompy ciepła zostawiły w tyle m.in. popularne kotły na paliwo stałe. Praca pomp ciepła jest oparta o energię elektryczną. Jest to główny czynnik determinujący koszty eksploatacyjne. Zatem ile prądu zużywa pompa ciepła? Wyjaśniamy!

Współczynniki COP i SCOP

To jak energooszczędna jest dana powietrzna pompa ciepła, wynika bezpośrednio z jej parametrów: COP i SCOP. Parametr COP to nic innego jak stosunek między wyprodukowaną energią cieplną i pobraną w tym czasie energią elektryczną. Im wyższy współczynnik COP, tym mniej prądu potrzebuje urządzenie do wyprodukowania określonej ilości energii elektrycznej. O ile COP mówi, ile prądu zużywa pompa ciepła w danym momencie, to za pomocą współczynnika SCOP możemy obliczyć, ile zużyje prądu w ciągu całego roku lub w ciągu sezonu grzewczego. Jest to parametr bardziej zbliżony do rzeczywistych wartości, dlatego to SCOP należy uwzględniać podczas obliczania zużycia energii przez pompę ciepła.

Ile prądu zużyje nasza pompa ciepła?

Znając już wartość współczynnika SCOP i zapotrzebowanie na ciepło budynku, można obliczyć, ile prądu zużywa pompa ciepła na ogrzewanie budynku i przygotowywanie c.w.u. Kolejną wartością, której potrzebujemy do takich obliczeń, jest zapotrzebowanie energetyczne budynku (włącznie z energią konieczną do przygotowania ciepłej wody użytkowej). Zakładając, że takie zapotrzebowanie dla budynku o powierzchni 100 m2 wynosi 10 000 kW na rok, a nowoczesne pompy ciepła mają SCOP na poziomie 4, wystarczy podzielić przez siebie obie wartości. W taki sposób wiemy, że pompa ciepła zużyje 2500 kWh w ciągu roku. Średni koszt energii elektrycznej wynosi 0,65 zł za 1 kWh. Zatem za całoroczne ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej zapłacimy 1625 zł.

Jak obniżyć koszty eksploatacyjne pompy ciepła?

Mimo że powyższe wyliczenia wyglądają bardzo atrakcyjnie, możemy te wartości jeszcze pomniejszyć. Można to zrobić na dwa sposoby. Skuteczny sposobem na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych pompy ciepła jest dostosowanie taryfy do jej specyfiki pracy. Operatorzy energetyczni mają w swoich ofertach taryfy, w których prąd może być nawet dwukrotnie tańszy (w określonych porach doby). Dobrym przykładem jest taryfa G13 w Tauronie. Za pomocą automatyki sterującej, możemy ustawić pompę ciepła w taki sposób, aby pracowała głównie w określonych porach. Pozwoli to zredukować koszty energii elektrycznej nawet o kilkadziesiąt procent.

Drugim sposobem jest instalacja fotowoltaiczna. System PV to domowa elektrownia słoneczna, która z łatwością pokryje zapotrzebowanie energetyczne pompy ciepła. W taki sposób możemy cieszyć się niemal darmowym ogrzewaniem domu.

Podsumowanie

Koszty eksploatacyjne pompy ciepła mogą być prawie dwukrotnie niższe niż w przypadku kotłów gazowych lub zasilanych paliwem stałym. Nic więc dziwnego, że pompy ciepła powoli wypierają z rynku konwencjonalne źródła energii i stają się pierwszym wyborem do nowych i modernizowanych budynków.