Zakup źródła ciepła do budynku to zazwyczaj spory wydatek, dlatego chcemy, aby takie urządzenie pracowało jak najdłużej i efektywnie. Wiele osób uważa, że nowoczesne technologie są tak projektowane, aby psuć się po okresie gwarancyjnym. Być może jest w tym ziarno prawdy, ale nie w przypadku powietrznych pomp ciepła od sprawdzonego producenta. Odkąd pierwsze pompy ciepła na dobre weszły na nasz rodzimy rynek, minęło już wiele lat. Duża część tych urządzeń nadal pracuje efektywnie w domach, zakładach przemysłowych i obiektach usługowych.

Żywotność urządzenia grzewczego nie zależy wyłącznie od jakości komponentów, ale również od czynników czysto eksploatacyjnych. Z tego artykułu dowiesz się, ile lat może efektywnie pracować pompa ciepła powietrze-woda i co robić, aby okres ten był jak najdłuższy.

Ile lat może pracować pompa ciepła?

Pompy ciepła, w zależności od rodzaju i producenta są zaprojektowane na 100 000 godzin pracy i 50 000 startów. Wartością, która najlepiej obrazuje możliwości pompy ciepła, jest właśnie liczba startów. Szacuje się, że średnio pompa ciepła uruchamia się 2 500 razy ciągu roku. Łatwo policzyć, że szacunkowa żywotność takiego urządzenia to 20 lat.

Newralgicznym elementem powietrznej pompy ciepła, wpływającym na żywotność całego urządzenia, jest sprężarka. To ona jest sercem układu. Można śmiało stwierdzić, że jest najbardziej narażona na zużycie. Warto zatem wybierać pompy ciepła, od producentów, którzy nie oszczędzają na tym komponencie. Dobrym przykładem są tu monoblokowe pompy ciepła Shizen, wyposażone w sprężarkę inwerterową uznanej marki Panasonic.

Co wpływa na żywotność pompy ciepła?

Ogromny wpływ na żywotność pompy ciepła ma odpowiedni dobór mocy. Zbyt mała moc urządzenia w stosunku do zapotrzebowania energetycznego budynku poskutkuje intensywniejszą eksploatacją sprężarki, co wymiernie wpłynie na jej żywotność.

Bardzo ważny jest również prawidłowy montaż pompy ciepła. W całym tym procesie należy ściśle trzymać się wytycznych producenta. Jest to gwarancja nie tylko długoletniej, ale również efektywnej eksploatacji pompy ciepła.

Nie bez znaczenia jest górne źródło ciepła. Instalacja grzewcza, z którą współpracuje pompa ciepła, powinna być szczelna i odpowietrzona.

Ostatnim i najprawdopodobniej najważniejszym czynnikiem wpływającym na żywotność pompy ciepła jest regularnie przeprowadzany serwis i prace konserwacyjne. W taki sposób zapobiegamy awariom, dbamy o bezpieczeństwo i wydajność urządzenia.

Jak wydłużyć żywotność pompy ciepła?

Nie bez powodu nazwaliśmy regularny serwis, czynnikiem najbardziej wpływającym na żywotność pompy ciepła. Dbając o jego regularność, możemy wydłużyć okres efektywnej eksploatacji urządzenia. Zarówno podłączenia, pierwszego uruchomienia, jak i serwisu pompy ciepła powinien dokonać przedstawiciel producenta albo pracownik firmy mającej jego autoryzację.

Zakres prac serwisowych zależy od rodzaju urządzenia. W przypadku powietrznych pomp ciepła serwisant rozpoczyna od weryfikacji ogólnego stanu urządzenia. Obejmuje to między innymi stan wentylatora czy ocenę poziomu natężenia dźwięku. Następnym etapem jest sprawdzenie połączeń hydraulicznych i chłodniczych. Jeśli jest to konieczne, podczas serwisu pompy ciepła powietrze-woda czyszczony jest wymiennik ciepła. Weryfikowana jest również stabilność połączeń elektrycznych. Aby być pewnym stanu technicznego pompy ciepła, takie prace serwisowe należy przeprowadzić przynajmniej raz do roku.

Podsumowanie

Decydując się na pompę ciepła, gwarantujemy sobie długi okres spokojnej eksploatacji. Nie chodzi tutaj jedynie o żywotność tego typu urządzeń, ale również o uwarunkowania legislacyjne. Pompy ciepła to odnawialne źródła energii, dzięki czemu mamy pewność, że zaostrzane normy emisyjne nie wymuszą na nas zmiany źródła ciepła przez wiele kolejnych dekad. W przypadku konwencjonalnych źródeł energii nie mamy takiej pewności.