Montaż każdego ze źródeł ciepła to spory wydatek. Decyzja nie może być więc pochopna. Dlatego też analizuje się za i przeciw każdej z opcji. Nie inaczej jest, gdy zostaną porównane ze sobą solary i pompa ciepła. Jakie mają zalety? Które źródło energii jest lepsze? Dowiedź się z poniższego artykułu.

Solary i pompa ciepła – charakterystyka

Oba systemu pozyskiwania ciepła są skuteczne, szybkie w działaniu i ekologiczne. Różnią się jednak od siebie budową i mechanizmem działania. 

Solary

Solary do produkcji ciepła wykorzystują odnawialne źródło energii, jakim są promienie słoneczne.Wszystko odbywa się za pomocą paneli, najczęściej zamontowanych na dachu. Wytworzone ciepło jest wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej, a rzadziej do centralnego ogrzewania. 

Instalacja składa się z kilku elementów – absorbera, orurowania, w którym krąży nośnik ciepła (najczęściej w postaci glikolu), obudowy i przykrycia blokującego ucieczkę ciepła.

Pompa ciepła 

Jak działają pompy ciepła? To urządzenie, które wytwarza obieg ciepła, wykorzystując do tego obszary o różnych temperaturach. W zależności od rodzaju pobierają ciepło z wody, powietrza lub gruntu, które jest transportowane do instalacji grzewczej w budynku. 

Pompy ciepła są stosowane do systemów grzewczych takich jak grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Niektóre służą także do produkcji ciepłej wody użytkowej. 

Pompy ciepła najczęściej montowane są przy ścianie zewnętrznej budynku, jednak z zachowaniem odstępu zgodnego z zaleceniami producenta (od 30 cm do 1,5 m). Taki rodzaj umiejscowienia sprawia, że urządzenie ma najlepsze połączenie z instalacją dolnego źródła.

Jakie zalety mają pompa ciepła i solary?

Oba urządzenia charakteryzują się wieloma zaletami, które zachęcają do montażu tych form pozyskiwania ciepła. Jakimi pozytywnymi stronami charakteryzują się pompa ciepła i solary?

Jedne z największych zalet kolektorów słonecznych:

  • energia słoneczna jest niewyczerpana, darmowa i dostępna na całym świecie,
  • brak emisji dodatkowych zanieczyszczeń podczas pracy urządzenia,
  • długa gwarancja na solary (25 lat).

Do zalet pomp ciepła z pewnością można zaliczyć:

  • możliwość ubiegania się o zwrot środków za inwestycję (dzięki progamom takim jak Moje ciepło),
  • spełnianie rygorystycznych norm prawnych dot. wykorzystywania energii pierwotnej,
  • energooszczędność,
  • 100% ekologiczne (przy wykorzystaniu prądu pochodzącego z OZE),
  • bez produkcji zanieczyszczeń takich jak dym, popiół, spaliny,
  • prosta w montażu,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • długa żywotność urządzenia.

Co wybrać - solary czy pompę ciepła?

Jeszcze kilka lat temu, w polskich gospodarstwach domowych masowo montowano instalacje solarne. Ostatnie lata przyniosły jednak przestój w tej branży. Dlaczego? Otóż większą popularność zyskały pompy ciepła. Dostrzeżono w nich lepszą alternatywę dla kolektorów słonecznych. 

Powietrzna pompa ciepła jest przede wszystkim urządzeniem bardziej uniwersalnym. Z powodzeniem zapewni energię dla centralnego ogrzewania oraz wykorzystywaną do podgrzewania wody użytkowej. Instalacje solarne zazwyczaj wykorzystywane są wyłącznie do c.w.u. Aby wesprzeć instalację c.o. kolektorami słonecznymi, trzeba wygospodarować bardzo dużo powierzchni na te urządzenia. W wielu domostwach jest to niewykonalne.

Ponadto pompy ciepła mogą dbać o nasz komfort termiczny 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Kolektory słoneczne pracują efektywnie tylko wtedy, gdy mają dostęp do promieni słonecznych. W miesiącach zimowych niestety kolektory nie będą w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości energii.

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta. Każdy nowoczesny (i nie tylko) dom powinien być wyposażony w pompę ciepła, która na wielu płaszczyznach wypada znacznie lepiej niż kolektory słoneczne.